Články z KHL - 27.10.2020 23:43

"Ruský McDavid" debutoval po boku Dacjuka, no boduje pramálo

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv

Keď začne byť mladý športovec porovnávaný s inou hviezdou, automaticky to naňho vytvorí tlak. V lepšom prípade ho to nakopne a bude produkovať porovnateľné štatistiky, v horšom bude zaostávať, čo rozhodne nie je dobrý pocit. Ruský útočník Vasilij Podkolzin je považovaný za najlepšieho hokejistu svojej generácie, bol kapitánom reprezentačnej "osemnástky" s tímom získal zlato na ostatných Olympijských hrách mládeže a marketingovo o ňom zvykli hovoriť ako o "ruskom Connorovi McDavidovi". Kanaďan je pritom len o štyri roky starší, no rodák z Moskvy citeľne zaostáva.

Odchovanec Podoľska bol v roku 2019 vydraftovaný Vancouverom Cannucks z 10. miesta, no namiesto odchodu do Kanady volil prechod medzi mužov vo vlasti. Šancu mu dal SKA Petrohrad, za ktorý v ročníku 2018/19 debutoval vo veľkom štýle. Mladučký pravý krídelník nastúpil pri centrovi Pavlovi Dacjukovi a na ľavej strane operoval Nikita Gusev. Táto dvojica nahrala v súčte za sezónu 124 kanadských bodov, kým talentovaný Podkolzin dostal za celý rok šancu len v troch dueloch a bol poslaný na farmu respektíve do juniorky.

V sezóne 2019/20 dostal priestoru viac, no bilancia 2+6 z triadsiatich stretnutí rozhodne McDavida nepripomínala. Ten už počas svojej nováčikovskej sezóny v NHL nazbieral 48 bodov. Na osem bodov mu pritom stačilo osem vystúpení v najlepšej lige sveta. Podkolzin má dnes 19 rokov a pokiaľ nemá byť obrovským sklamaním, body sa od neho bezpodmienečne očakávajú. "Cítim, že sa mi rozviazali ruky. Hrám jednoduchšie, sebavedomejšie a vytváram si aj viac príležitostí na gól. Tréneri mi dôverujú aj v kľúčových zápasových momentoch, čo pre mňa znamená veľa," povedal pre web KHL. Počas 18 zápasov v tejto sezóne pritom strelil jeden gól a trikrát asistoval.

Sám si pritom pochvaľuje, že v tejto sezóne strelil svoj prvý sezónny gól relatívne rýchlo, v treťom petrohradskom zápase: "Minulý rok sa mi nedarilo prestrihnúť niekoľkomesačnú šnúru bez gólu a cítil som, že to bolo obrovské závažie, ktoré som niesol na svojich ramenách." Porovnávanie s poprednými svetovými útočníkmi mu pritom lichotí a tlak si preto nepripúšťa. "Teší ma, keď ma prirovnávajú ku Connorovi McDavidovi, hoci viem, že som ešte veľmi ďaleko k tomu, aby som sa čo i len priblížil jeho úrovni. Znamená to však, že vo mňa veria," povedal médiám. Nastupovať v juniorskom veku za klub formátu SKA je samozrejme skvelé, no medzi jeho rovesníkmi by sme v KHL momentálne našli hneď štyroch produktívnejších hráčov.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora