Články z KHL - 07.12.2020 22:51

Byť hokejistkou neznamená nebyť skutočnou ženou

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Kontinentálna hokejová liga sa snaží v prebiehajúcej sezóne dávať patričný priestor aj ženskému hokeju, pravidelne informuje o tamojšej ŽHL a téma vnímania hokejistiek bola aj súčasťou moskovského FemFestu, ktorý sa zameriava na rovnoprávnosť pohlaví. Súčasťou diskusie bola brankárka Anna Prugovová, trénerka Alexandra Kapustinová aj novinárka Daria Mironovová, ktoré sa venovali vzostupu ženského hokeja či predsudkom, ktoré sú s tým spojené.

Reprezentačná brankárka Anna Prugovová, účastníčka piatich svetových šampionátov a dvoch olympiád, sa podelila o skúsenosť zo svojich začiatkov, kedy ju vo veľkom odhovárali od toho, aby bola ženou-brankárkou. Najmä mama od nej očakávala, že sa ako zástupkyňa "nežnejšieho pohlavia" bude venovať skôr hudbe, na ktorú bola rovnako nadaná. "Nikdy nezabudnem na prvý tréning po prijatí do športovej školy s chlapcami v mojom veku. Boli priam šokovaní z toho, že dievča bude hrať s nimi. 'Baba v bránke? To nemôže fungovať' počúvala som zo všetkých strán, ale neplakala som. Motivovalo ma to a chcela som im dokázať, že sa mýlia," opísala svoje štvorročné fungovanie. Spomenula si aj na zvláštnu motiváciu na zápasy. Po vyhranom stretnutí šli chlapi do šatne ako prví a Prugovová ich čakala. Po prehre však mala možnosť šatňu využiť skôr a dvadsaťčlenný tím na ňu čakal vonku. Ako motivácia víťaziť to vraj fungovalo výborne.

Bývalá obrankyňa Alexandra Kapustinová mala situáciu trochu odlišnú. Venovala sa rinkbalu, čo je šport príbuzný bandyhokeju. Keď však Rusi ženský hokej zaradili do olympijského programu, prešla do novovytvoreného reprezentačného družstva. Bola tak pri úplne prvých reakciách Rusov na ženskú hokejovú reprezentáciu: "Internet bol plný kritikov z gaučov a kresiel, ktorí vypisovali veci ako 'nemali by tie ženy namiesto behania po ľade radšej doma variť večeru?'. Títo šovinisti sa radi delia o výplody ich mysle, v ktorých majú byť ženy z nejakého dôvodu utláčané a ich úlohou je len starať sa o domácnosť," Prugovová ju doplnila s tým, že svojho času dokonca tajila, že hrá hokej.


Úradujúcim šampiónom Ženskej hokejovej ligy je čínsky klub Vanke Rays zo Šen-čenu

Generálny manažér Agidelu Ufa v rozhovore priznal, že bol voči ženskému hokeju podobne skeptický až do momentu, kým nezavítal na jeden z tréningov. Keď videl nasadenie, pracovitosť a odhodlanie hokejistiek, postoj zmenil o 180 stupňov. Z ostatných troch dohraných sezón bolo baškirské družstvo vždy vo finále, z toho dvakrát bralo titul. Častým postojom dnešnej doby je, že ženskému športu môže patriť budúcnosť, ale až neskôr. "Žiaľ, sexizmus v Rusku ovplyvňuje všetky oblasti života. Keď som skončila s aktívnou kariérou a chcela som začať trénovať, okamžite som naň narazila. Muži bez hokejovej minulosti či skúseností dostávali všade viac príležitostí koučovať. Napriek môjmu hráčskemu pozadiu či trénerským certifikátom," povedala Kapustinová. Veľakrát si pritom vypočula, že bude určite skvelou trénerkou a vďaka nej môže mať ženský hokej v Rusku svetlú budúcnosť, avšak, až keď odíde súčasná generácia fungujúcich a osvedčených koučov.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora