Články z KHL - 06.01.2021 16:52

Bývalý fínsky kráľ shutoutov ukončil 36-zápasové čakanie

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv

Fínsky hokejový gólman Juha Metsola sa dlhodobo radí medzi najlepšie a najrešpektovanejšie postavy bránkovísk KHL a po troch hviezdnych sezónach v Amure Chabarovsk po ňom siahla Ufa, za ktorú rovnako chytá už tretiu sezónu. S výškou 177 centimetrov je absolútnym protipólom svojej generácie mohutných gólmanov, ale všetko kompenzuje vysokou rýchlosťou, bezchybnými reflexami a na pohľad zaujme neortodoxným pohybom, často ďaleko od bránky. Tento štýl mu evidentne funguje, stabilne má úspešnosť zásahov okolo 93 percent a vo veľkom zbiera čisté kontá. V sezóne 2016/17 bol v tomto smere tretím najlepším gólmanom ligy, rovnako aj v ročníku 2019/20.

Zaujímavý je aj pohľad do historických štatistík Kontinentálnej hokejovej ligy. Metsola vychytal čisté konto 27krát. Lepšie od neho je na tom len šesť mužov, z toho piati aktívni. Treba však povedať, že kým Barulin alebo Košečkin odchytali vyše päťsto zápasov v nadnárodnej súťaži, rodák z Tampere je na 277 odchytaných stretnutiach. Toto všetko bolo potrebné zdôrazniť pred samotným faktom, že svojho prvého čistého konta v aktuálneho sezóne sa dočkal až vo svojom 28. vystúpení. Vygumovať dokázal strelcov Avtomobilistu Jekaterinburg a Salavat Julajev sa aj vďaka tomu udržal v popredí Východnej konferencie.

Metsolovo čakanie na "nulu" trvalo tridsaťšesť zápasov, kam je okrem aktuálnej sezóny započítané aj minuloročné play-off a záver základnej časti. Jeho maximom boli dve základné časti, v ktorých ostal bez inkasovania sedemkrát. Ak rapídne doterajší priemer nezlepší, tento rok zvládne len dva alebo tri takéto zápasy. To by bola v tomto smere jeho najhoršia respektíve spolunajhoršia sezóna, odkedy pôsobí v KHL. Tam prišiel pred sezónou 2015/16 z Tappary, kde mal rovnako povesť "Mr. Shutouta".

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora