Články z KHL - 16.01.2021 16:14

Fíni v KHL fungujú. Dlhodobé štatistiky búra ďalší

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/Twitter

Rýchlonohí Fíni s dobrou palicovou technikou sú už dlhší čas v Kontinentálnej hokejovej lige fungujúcou zbraňou a okrem Jokeritu Helsinki sa o nich rady opierajú aj popredné tímy Východnej konferencie. Najčastejšie Salavat Julajev Ufa, v ktorého radoch už ôsmy rok pôsobí Teemu Hartikainen a keďže sa jeho dobrým štandardom stávajú štyridsaťbodové sezóny, útočí aj na viaceré dlhodobé míľniky. Skúsený útočník je po víťaznom derby s Kazaňou prvým Fínom v histórii ligy, ktorý nazbieral viac ako 50 kanadských bodov za sezónu, a to tá aktuálne ešte nekončí.

"Zelené derby" bolo veľkým galapredstavením Hartikainena, ktorý strelil štyri góly a pridal k nim jednu asistenciu. Ufa vyhrala 7:3 a preňho osobne to znamená dosiahnutie méty, na ktorú ešte nik z jeho krajanov nesiahol. Druhým najproduktívnejším Fínom v prebiehajúcej sezóne je 44-bodový Markus Granlund, tretí je Sakari Manninen so 41 bodmi. V súťaži pritom pôsobí až 58 hokejistov z krajiny tisícich jazier. Doterajším lídrom sezónnej produktivity bol Esa Pirnes, ktorý hral KHL ešte v jej prvom ročníku za Atlant Mytišči a končil na okrúhlej "päťdesiatke" bodov. Hartikainen, momentálne najproduktívnejší hráč ligy, však rozhodne pôjde ešte ďalej.

"Hýbe sa ako krasokorčuliar, no silu má ako nákladiak," opisujú ruskí odborníci najsilnejšiu stránku rodáka z Kuopia. Hartikainenom či Pirnesom však fínska stopa v Rusku rozhodne nekončí. Výborný dojem tu v minulosti zanechali viaceré veľké hviezdy ako Petri Kontiola, Jarno Koskiranta, Miro Aaltonen, Teemu Laine či Sami Lepistö. Maximom prvého menovaného bola 48-bodová sezóna v Magnitogorsku, robustný center Koskiranta v najlepšom roku nazbieral 45 kanadských bodov, Aaltonen v Podoľsku 44, krídelník Laine v Minsku 42 a posledný menovaný Lepistö, hoci je obrancom, má už za sebou v KHL výborný 36-bodový ročník vo farbách Jokeritu.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora