Články z KHL - 17.03.2021 11:04

Osmička ašpirantov na Gagarinov pohár potvrdila tabuľkové pozície

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv

Prvé kolo vyraďovacej časti KHL bolo až nečakane jasnou záležitosťou. V tejto fáze sa stretávajú aj tímy, ktoré na konci dlhej 60-kolovej základnej časti oddeľoval minimálny bodový rozdiel a dôsledkom toho býva napríklad strhujúci sedemzápasový boj, aký v roku 2019 predviedol Nižnyj Novgorod s Nur-Sultanom (vtedy ešte Astanou). Tento raz sme však nič podobné sledovať nemohli. V troch sériách sa zrodil výsledok 4:0 na zápasy, štyrikrát 4:1 a len v jedinom prípade sa šlo aspoň do duelu číslo šesť. Najväčšie problémy mal Magnitogorsk, ktorý vyradil Barys Nur-Sultan.

Výlučne ruské tímy

Ďalšou zaujímavosťou je, že všetci postupujúci potvrdili úlohu favorita respektíve tabuľkovo lepšie postaveného tímu. Medzi ôsmimi najlepšími tímami sezóny 2020/21 tak sú štyri najlepšie tímy po základnej časti zo Západnej konferencie a štyri najlepšie z východu. V hre pritom neostal žiaden neruský zástupca. Jokerit Helsinki v sérii štvrtého s piatym štyrikrát podľahol Lokomotivu Jaroslavľ, Minsk proti silnému Petrohradu vyhral len raz a spomenutý kazašský zástupca Barys podľahol Magnitogorsku 2:4. Fanúšikovia tak budú po zvyšok sezóny sledovať rýdzo ruské konfrontácie, hoci rôznych regiónov či derby veľkých miest.


Minsk v play-off ustanovil dvakrát rekord diváckej návštevnosti, no v hre ostal len päť zápasov

Tri derby série

Pohľady hrdých Rusov bude zaujímať petrohradsko-moskovské meranie síl, pričom Dinamo počas základnej časti získalo o dva body viac ako SKA, no umiestnilo sa za ním. V KHL totiž platí, že prvé dve miesta konferencie nesmú obsadiť dva tímy z rovnakej divízie. Lídrom ligy bol pritom CSKA. Na východe púta pozornosť "zelené derby", v ktorom sa konfrontujú historicky prví dvaja držitelia Gagarinovho pohára Kazaň - Ufa a tradičnými play-off súpermi sú aj Omsk s Magnitogorskom, ktorí patria medzi špičku od čias ruskej Superligy. Poslednou nespomenutou dvojicou je stretnutie CSKA Moskva s Lokomotivom Jaroslavľ.

Vysoká pravdepodobnosť obhajoby

Šesť mužstiev sa bude snažiť o obhajobu majstrovského titulu v tejto nadnárodnej lige, zvyšné dve bojujú o svoj premiérový primát. Na trofej si od ročníka 2008/09 nesiahla Jaroslavľ ani Omsk. Obaja si pritom už zahrali aj vo finále, východoruský tím dokonca dvakrát. Obhajcom trofeje je moskovský CSKA, hoci reč je o dva roky starom finálovom triumfe. Tento tím bol zároveň najlepší v minuloročnej základnej časti a dlhodobú fázu zvládol najlepšie aj tento raz. To však v čase vrcholiacich bojov nemusí nič znamenať.


CSKA končil základnú časť s bilanciou 43 víťazstiev a 17 prehier. V play-off pridal triumf 4-0 nad Spartakom

Sumár osemfinále a štvrťfinále play-off KHL 2021:
CSKA Moskva - Spartak Moskva 4:0
SKA Petrohrad - Dynamo Minsk 4:1
Dinamo Moskva - Severstaľ Čerepovec 4:1
Lokomotiv Jaroslavľ - Jokerit Helsinki 4:0
AK Bars Kazaň - Torpedo N. Novgorod 4:0
Avangard Omsk - Avtomobilist Jekaterinburg 4:1
Metallurg Magnitogorsk - Barys Nur-Sultan 4:2
Salavat Julajev Ufa - Traktor Čeľabinsk 4:1
CSKA Moskva (1.) - Lokomotiv Jaroslavľ (4.)
SKA Petrohrad (2.) - Dinamo Moskva (3.)
AK Bars Kazaň (1.) - Salavat Julajev Ufa (4.)
Avangard Omsk (2.) - Metallurg Magnitogorsk (3.)

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora