Články z KHL - 14.04.2021 08:01

SKA si spravil rekord, dvakrát ušiel z lopaty, no finále si nezahrá

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv

Každoročne ide o mimoriadne silný tím a jedného z topfavoritov Kontinentálnej hokejovej ligy. Do zlatého konca však dokázal SKA Petrohrad dotiahnuť len dva z doterajších trinástich ročníkov. Gagarinov pohár nebude oslavovať ani tento rok, o čo sa zaslúžil armádny rival z Moskvy. Séria to pritom bola veľmi atraktívna, nechýbalo nasadenie, vysoké tempo a ani góly, ktoré však viac strieľal moskovský CSKA. Ten si mohol postup zabezpečiť senzačne rýchlo, keď po troch dueloch viedol v sérii 3-0. Nasledovali dva urputné súboje, v ktorých Petrohradčania súperovi dva mečbaly odvrátili, no v šiestej bitke definitívne padli.

CSKA Moskva najprv prešiel cez Spartak Moskva hladko 4:0 a v konferenčnom semifinále hral dramatickú sedemzápasovú sériu proti Lokomotivu Jaroslavľ. Tú zverenci Igora Nikitina zlomili na svoju stranu, kým Petrohrad zdolal moskovské Dinamo 4:1. Nastolená bola tak tradičná otázka, či je mužstvo po dlhšej sérii v tempe alebo unavené. Ako pravdivý sa ukázal prvý variant, keďže po troch zápasoch CSKA - SKA boli tri víťazstvá v hlavnom meste, navyše s celkovým skóre 10:2. Petrohrad domáci zápas s nožom na krku vyhral a mimoriadne zaujal piaty duel v Moskve. Ten trval neuveriteľných 113 minút a 51 sekúnd. Šlo o historicky najdlhší vzájomný zápas medzi týmito súpermi a zároveň najdlhší, aký kedy Petrohradčania odohrali. Absolútny rekord drží práve CSKA, ktorý v marci 2018 bojoval s Jokeritom 142 minút a pozrel sa do piateho predĺženia. Tento raz sa rozohrali "len" jeho tri časti. Petrohrad vyhral 3:2 a na rovnaký pomer znížil aj stav série.

Vytúžený siedmy duel sa však v tomto semifinále nehral. SKA hnala vpred vyše deväťtisícová kulisa, no gólu v sieti Švéda Larsa Johanssona sa nedočkala. Bývalú oporu Frölundy možno pokojne označiť za ústrednú postavu play-off. Chytá s famóznou 96,1-percentnou úspešnosťou a vo vyraďovacích bojoch uhájil už šesť shutoutov. Rovná polovica z nich je z konferenčného finále, jeden mimoriadne cenný pridal v rozhodujúcom siedmom semifinálovom zápase. CSKA Moskva si vo finále KHL zahrá proti Kazani alebo Omsku, ktorých čaká siedmy zápas. Celkovo pôjde o štvrtú finálovú účasť z ostatných piatich dokončených sezón, z toho tretiu po sebe. V roku 2019 Moskovčania zrušili Avangard Omsk 4:0 na zápasy.