Články z KHL - 29.04.2021 13:19

V lete si zaumienili zisk titulu. Omsk svoju misiu splnil

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Jeden veľmi jasný, sebavedomý, priamočiary a hlavne úspešný príbeh napísal v tejto hokejovej sezóne Avangard Omsk. Mužstvo zo Sibíri, hoci už tri roky hrajúce domáce zápasy na predmestí Moskvy, čakalo na svoj prvý Gagarinov pohár a počas leta 2020 si zaumienilo, že svoje čakanie ukončí. Omsk bral titul naposledy v roku 2004, šlo ešte o ruskú ligu a zároveň jedinú domácu trofej, ktorú kedy vybojoval. Každoročne je pritom menovaný medzi hlavnými favoritmi súťaže, no dvakrát bol zdolaný vo finále a častejšie sa jeho cesta končila skôr.

Kvalitné puzzle, len ho postaviť

Veľkému prievanu v kabíne pomohol aj ročník 2019/20, ktorý si v klube vyhodnotili ako tragicky zlý. Tretí tím po základnej časti vypadol v prvom vyraďovacom kole na Ufe a že sa play-off pre Covid nedohralo, bolo slabou náplasťou. "Všetko alebo nič" zvolalo vedenie klubu a postavilo tím, ktorý nesmel brať nič iné ako zlato. Bob Hartley má v hokeji povesť trénera, ktorého treba povolať pre dosiahnutie úspechu. Dostal štedrý finančný rozpočet pri prebudovaní kádra a podľa ruskej tlače mal zmluvu postavenú tak, že titul je jediným možným a akceptovateľným koncom sezóny. Inak by sa rozlúčili. O osem mesiacov neskôr môžeme konštatovať, že pri angažovaní Američana Reida Bouchera z farmy Vancouveru, Corbana Knighta z Barysu, Oliwera Kaskiho z AHL či Šimona Hrubca z Kunlunu mal šťastnú ruku.

Problémy hneď na úvod

Začiatok sezóny však bol v Avangarde veľmi problémový. Ruská finančná polícia sa intenzívne zaujímala o šéfa klubu Maxa Sušinského a u účastníka siedmich seniorských majstrovstiev sveta zrealizovala raziu. Ten pre pokoj v klube ako prezident skončil a zakrátko sa ozval ďalší veľký problém. Krátko pred štartom sezóny bolo hlásených dvadsať hráčov či členov realizačného tímu infikovaných koronavírusom, čo značne narušilo prípravu na novú sezónu. Z prvých siedmich ligových zápasov novej sezóny však nabitý tím vyhral šesť a všetkých presvedčil, že odvážne ambície boli na mieste.

Očakávaná a historická séria s Kazaňou

Cesta však bola dlhá. Avangard mal vo svojej konferencii silných vyzývateľov, najmä v podobe Kazane, ktorá pred rokom východnú časť ligy ovládla. Zo západu sa potom hlásili armádne celky, najmä moskovský CSKA, ktorý hral z ostatných šiestich finálových sérií v piatich. Dnes už je zrejmé, že Moskovčania výbornú bilanciu zlepšili na šesť finále z najaktuálnejších siedmich play-off. Omsk skončil v dlhodobej časti druhý, so šesťbodovým mankom práve za AK Bars Kazaň. V prvom kole vyradil Avtomolibist Jekaterinburg 4:1 na zápasy a po ňom Magnitogorsk 4:2. S Magnitkou to pritom nemal jednoduché. Úvodný duel série prehral a po štyroch bol stav vyrovnaný. Nasledovalo konferenčné finále, ktoré sa zapísalo do histórie. Vôbec prvý raz v lige sa hral sedemzápasový boj, v ktorom všetky duely vyhral hosťujúci celok. Avangard triumfoval pomerom 4:3, keď "tradíciu" spečatil takým istým pomerom v dueli číslo sedem.

Nečakane silné individuality

Väčšina popredných ruských tímov sa spolieha na osvedčené mená, ktoré po rokoch pôsobenia v KHL nemá čo prekvapiť. Avangard, naopak, potreboval, aby sa čím skôr "rozkukali" nové tváre. Krídelník Boucher hral vôbec prvý raz v Európe, kanadský útočník Knight mal za sebou jedinú aklimatizačnú sezónu v Nur-Sultane, fínsky obranca Kaski premiérovo vyšiel na ruský ľad a prvé štarty v ruskej seniorskej lige zbieral aj talentovaný Klim Kostin, ktorého St. Louis v roku 2017 vydraftovalo z 31. miesta, ale šancu v prvom tíme mu zatiaľ nedalo. Všetci zapadli fantasticky a počas sezóny ich navyše doplnili ďalšie posily. Najzvučnejšou bol rozhodne Iľja Kovaľčuk, ktorý počas decembra vymenil Jekaterinburg za ambicióznejší Omsk. 38-ročný hviezdny krídelník získal Gagarinov pohár už dvakrát. Zostavu doplnil aj v Amerike zatracovaný útočník Nail Jakupov, ktorý sa sťahoval z Chabarovska a zabudnúť nemožno ani na českého brankára Šimona Hrubca.

Play-off brankárov

Počas play-off 2018 bolo k videniu len 12 shutoutov, o rok neskôr brankári v súčte uhájili 17 čistých kont a tentoraz bola povestná roleta na jednej strane zatiahnutá až 21krát. O brankároch sa preto hovorilo veľa, najviac o Larsovi Johanssonovi z CSKA, ktorý vychytal sedem čistých kont a do zúfalstva privádzal najmä petrohradských strelcov v semifinále. Nech by sa mu za Omsk postavil ktokoľvek, mal to mať ťažké. Šimon Hrubec po prestupe z Třinca prežíval len druhú sezónu v KHL a počas nej prestúpil z Kunlunu do Omska. Tam doplnil rovesníka Igora Bobkova a s blížiacim sa koncom základnej časti získal Čech pozíciu jednotky. Práve na Hrubca padla voľba aj vo finále a ukázalo sa to ako výborné rozhodnutie. Záverečných 120 minút série uhájil bez inkasovaného gólu, čo rozhodlo o tom, že Omsk v sérii futbalovými víťazstvami 2:0 a 1:0 zmenil vyrovnané dianie na triumf 4-2 na zápasy.

Príbeh kapitána aj trénera

Šesťdesiatročný kouč Bob Hartley, zároveň pôsobiaci pri lotyšskej reprezentácii, je veľmi kvalitným trénerom, ktorý v roku 2001 vyhral Stanley Cup s Coloradom, okrem toho má aj švajčiarsky titul, no ruský mu doteraz chýbal. S Omskom to zvládol na tretí pokus a po krajanovi Mikeovi Keenanovi je len druhým trénerom, ktorý má Stanleyho aj Gagarinov pohár. 71-ročná trénerská ikona sa tešila s New Yorkom Rangers a Metallurgom Magnitogorsk. Silný a zaujímavý príbeh písal aj kapitán Omska v sezóne 2020/21. Tým bol Alexej Jemelin, ktorého však na začiatku semifinálovej série proti Kazani vo vážnom stave previezli do nemocnice, písalo sa o nutnej transplantácii pečene či užívaní drog a prípad riešila aj IIHF. Trochu záhadná situácia bola odkomunikovaná ako "menej vážna než sa písalo" a Jemelin si pri oslavách titulu navliekol dres s "céčkom" a trofej zdvihol spoločne s Iľjom Kovaľčukom, zastupujúcim kapitánom. Jeho zbierka je pozoruhodná. Popri troch Gagarinových pohároch, olympijskom zlate a dvoch zlatách z MS v nej však triumf v NHL bude chýbať.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora