Články - 25.12.2019 19:27

Česko verí v prerušenie osemnásťročného čakania

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/sita

Štvrtkovým popoludním odštartuje očakávaný šampionát hokejistov do 20 rokov, ktorého dejiskom bude Česká republika. Turnaj tradične pre rýchlosť a kvalitu hokeja budí záujem aj vo sférach, ktoré inak sezóne veľa pozornosti nevenujú. Medzi 26. decembrom a 5. januárom to bude poriadne vrieť aj u našich susedov. Tí veria, že sa dočkajú prerušenia dlhého štrnásťročného čakania na medailu a ideálne aj osemnásťročného čakania na titul šampióna.

Šampionát hokejistov tejto vekovej kategórie píše svoju históriu od roku 1977 a jeho najčastejšími medailistami sú Kanaďania, Rusi, Švédi a Fíni. V československej ére to šlo aj našim reprezentantom, no v ére samostatnosti sa cenný kov dostal do rúk našich chlapcov len dvakrát, do českých tri razy. Okruh ašpirantov na medailu je tento rok dosť široký a domáci ambície rozhodne neskrývajú. "Ak by sme vyhlásili nejaký bezhlavý útok na medailu, asi by sme boli trochu blázni. Musíme ísť od zápasu k zápasu a byť maximálne pokorní. Ak sa pozrieme do histórie, náš ročník každý odpisoval a skončili sme druhí na Hlinka Gretzky Cupe a štvrtí na MS do 18 rokov," cituje web Hokej.cz útočníka Jakuba Lauka.


Minuloročné fínsko-americké finále ovládol európsky celok výsledkom 3:2

Českí hokejisti naposledy vystúpili na stupne víťazov v roku 2005, kedy brali bronz zo Spojených štátov. Na podobný úspech tak čakajú ešte dlhšie ako Slováci. Nám naposledy pripravil radosť bronzový turnaj v Kanade v roku 2015. Pokiaľ ide o zlato, to Česká republika držala v rukách naposledy v roku 2001. Uspela aj rok predtým a v rovnakom období, ako seniori, siahala na zlatý hetrik aj "dvadsiatka". Na svedomí to mali mená ako Milan Kraft, Josef Vašíček, Ivan Rachůnek, Martin Erat alebo Martin Havlát.

Oproti predchádzajúcim ročníkom sa formát turnaja nezmenil. Desať tímov hrá vo dvoch päťčlenných skupinách. V Třinci sa stretávajú Fíni, Švédi, Švajčiari, Slováci a Kazachovia, v Ostrave Američania, Kanaďania, Rusi, Česi a Nemci. Prví štyria z oboch skupín vyskladajú štvrťfinále, zatiaľ čo posledné celky oboch základných skupín zabojujú medzi sebou o záchranu formou dvojzápasu.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora