Články - 31.12.2019 20:04

Švédi exhibične dominovali, Slováci môžu s Kanadou v štvrťfinále už len prekvapiť

Slovenskí hokejisti prehrali so Švédmi 2:6 vo svojom záverečnom vystúpení v základnej A-skupine na majstrovstvách sveta do 20 rokov v Česku. Slováci podľa predpokladov nestačili na severského favorita, s ktorým prehrávali 0:5 už po dvoch tretinách. V tretej tretine zverenci Róberta Petrovického zdvihli hlavy a gólmi Kristiána Kováčika a Róberta Džugana znížili na 2:5. Švédi ešte v samom závere dosiahli aj šiesty gól, ale Slováci vyhrali aspoň jednu tretinu. V strelách na bránku švédski hokejisti suverénne dominovali 42:18. Útočník Džugan skóroval vo všetkých štyroch zápasoch Slovenska v základnej skupine v Třinci.

Slovensko s tromi bodmi na konte obsadilo v A-skupine štvrté miesto s výsledným skóre 8:22. Napriek tomu Slováci postúpili do štvrťfinále, kde sa stretnú s jedným zo zámorských tímov USA alebo Kanadou. V B-skupine sa na Silvestra zrodilo víťazstvo Rusov nad Nemcami 6:1. Ruskí hokejisti sa tak vyhli bojom o záchranu, kam smerujú Nemci. Zároveň Rusi vybojovali istotu štrvťfinále aj pre domácich Čechov.

Majstrovstvá sveta hokejistov do 20 rokov - Česko - utorok:

A-skupina (Třinec):

Slovensko - Švédsko 2:6 (0:3, 0:2, 2:1)
Góly: 46. Kováčik (Okuliar, Stacha), 59. Džugan (Faško-Rudáš) - 9. Holtz (Söderström, Raymond), 10. Eriksson (Henriksson, Bäck), 14. Broberg (Nassen), 26. Bäck (Grinning, Berggren), 37. Holtz (Söderström, Berggren), 60. Fagemo (Höglander, Lundkvist)
Vylúčení: 10:7 na 2 min, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:1, rozhodovali: Lawrence (Kan.), Schräder (Nem.) - Huseby (Kan.), Obwegeser (Švaj.), 4154 divákov
Zostavy:
Slovensko: Hlavaj - Vitaloš, Stacha, Mudrák, Kňažko, Bučko, Dlugoš, Turan, Česánek - Faško-Rudáš, M. Minárik, Okuliar - Čajkovič, Kováčik, Džugan - Jendek, Paulíny, Tkáč - Mrázik, J. Minárik, Ďurina
Švédsko: Alnefelt - Söderström, Sandin, Lundkvist, Ginning, Bjomfort, Broberg, Norlinder - Fagemo, D. Gustafsson, Höglander - Berggren, Bäck, Pasic - Holtz, Henriksson, Raymond - Öberg, H. Gustafsson, Nassen

Pred zápasom sme na facebooku huste.tv   vytvorili súťaž, kde mohli fanúšikovia presne tipovať výsledok duelu. Z takmer 400 tipujúcich až 19 trafilo presne!

Švédi od prvého striedania potvrdzovali úlohu favorita. Boli o poznanie rýchlejší, dôraznejší, kombinačnejší a celkovo hokejovejší. Na gól však čakali až do 9. min, keď Alexander Holtz strelou spoza obrancu prekvapil Samuela Hlavaja. Prvému švédskemu zásahu predchádzala chyba slovenskej defenzívy, ktorá nedokázala vyhodiť puk z obrannej tretiny. Ubehlo iba 15 sekúnd a Švédi opäť dvíhali ruky nad hlavu. Albin Eriksson zostal nepokrytý medzi útočnými kruhmi a z ideálnej pozície nezaváhal - 2:0. V 14. min bolo už 3:0 pre favorita. Obranca Philip Broberg skóroval z takmer identickej pozície ako predtým Eriksson. Švédsky gólostroj sa potom zastavil až do 26. min, keď po skvelej prihrávke kapitána Adama Ginninga prekonal Hlavaja Oskar Bäck. Piaty gól ašpiranta na titul pridal v presilovke v 37. min Alexander Holtz, keď strelou švihom nedal šancu slovenskému brankárovi.

V tretej tretine Švédi nevyužili presilovku piatich proti trom, ale Slovákom sa v početnej výhode podarilo skórovať. V 46. min Kristián Kováčik tečoval strelu Olivera Okuliara a aj so šťastím prekonal švédskeho gólmana Huga Alnefelta. Severania nevyužili ďalšie príležitosti, a tak v 59. min najlepší slovenský strelec Róbert Džugan znížil na 2:5. Posledné slovo však mal 15 sekúnd pred koncom najproduktívnejší švédsky hráč na šampionáte Samuel Fagemo, ktorý strelil svoj šiesty gól na MS do 20 rokov.

Rusko - Nemecko 6:1 (2:0, 3:0, 1:1)
Góly: 7. Marčenko (Alexandrov, Morozov), 14. Marčenko (Podkolzin, Voronkov), 35. Denisenko (Chovanov), 35. Dorofejev (Marčenko, Romanov), 39. Dorofejev (Marčenko, Romanov), 41. Voronkov (Marčenko, Podkolzin) - 58. Kinder (Mass)