Články - 26.12.2020 19:41

MS dvadsaťročných: týchto chlapcov si treba všímať

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv

Juniorský hokejový šampionát tento rok v kanadskom Edmontone prebieha bez divákov a v špecifických podmienkach. Každoročne je však zaujímavou prehliadkou čerstvo vydraftovaných mladíkov alebo hráčov, ktorí na svoj vstup do veľkého hokeja ešte len čakajú, ale pred sebou môžu mať veľmi sľubnú budúcnosť. My sa budeme najviac sústrediť na zverencov Róberta Petrovického, ale niekoľko zaujímavých mladíkov majú vo svojich radoch konkurenčné výbery. Predstavme si zahraničné talenty, ktoré by mohli na prelome kalendárnych rokov pútať najviac pozornosti. Veď už len z prvej dvadsiatky najaktuálnejšieho draftu NHL budú na turnaji chýbať len dvaja hráči.

Kanada je hlavným ašpirantom na zisk juniorského zlata, preto by bolo hriechom nezaloviť v jej zostave. Veľkou škodou je absencia draftovej jednotky Alexisa Lafreniéra a zranenie počas generálky vyradilo útočníka Kirbyho Dacha, ktorý je už teraz stabilnou súčasťou zostavy Chicaga Blackhawks. "Javorové listy" majú premiéru naplánovanú až na druhý hrací deň a veľká pozornosť bude sústredená na duo Byfield - Byram. Centrovi Quintovovi Byfieldovi pre dobré fyzické parametre niektorí dávali šancu na prvé draftové miesto, nakoniec sa stal dvojkou a na šampionáte juniorov debutoval už minulý rok. To ešte za vysokými očakávaniami zaostal, no po 82-bodovej sezóne v OHL a vydraftovaní LA Kings by tento rok už mal svoje kvality naplno predviesť. To isté platí aj o bekovi Bowenovi Byramovi, ktorý je veľkým prísľubom pre Colorado a jeho úloha, pôvodne definovaná "Áčkom" na drese, bude po zranení kapitána Dacha ešte dôležitejšia. Pôvodne plánovaným asistentom kapitána bol aj forward Dylan Cozens, ktorý bol v prvej desiatke draftu 2019, no najlepšiu ligu sveta zatiaľ neokúsil. Už počas minuloročného šampionátu sa však predviedol bilanciou 2+7.

Keď sa hovorí o talentoch z Kanady, musia zákonite padať aj mená spoza južnej hranice. Americkou "topkou" je podľa mnohých krídelník Cole Caufield, ktorý pred dvomi rokmi potiahol reprezentačnú "osemnástku" 18 bodmi a patrí medzi hviezdy NCAA. Vzrastom malý hráč sa bude snažiť predviesť najmä svoje šikovné ruky, ktoré určite bude sledovať aj Montreal, ktorý ho pred rokom vydraftoval z 15. miesta. O jednu priečku vyššie si vtedy spomenuli na Camerona Yorka, ktorý je kapitánom tímu. Obranca s výborným čítaním hry a výnimočnou rozohrávkou sa činil hneď v prvom šampionátovom zápase, kedy bol pri dvoch z troch amerických gólov proti Rusku. Na výhru to však nestačilo. O tvorbu akcií sa má starať najmä Alex Turcotte, člen hokejovej rodiny, ktorý má navyše aj čuch na góly. To Trevor Zegras hru predovšetkým tvorí, o čom svedčí aj minuloročná šampionátová vizitka 0+9.

Rusko si v prvom zápase pripísalo skalp Američanov a naznačilo tak, že na prvenstvo hľadí celkom oprávnene. Podpísať sa pod to môže, podľa prognóz a odhadov, najlepší brankár majstrovstiev sveta. Jaroslav Askarov chytá za SKA Petrohrad a v siedmich zápasoch má úspešnosť cez 96 percent, vychytal triumf na seniorskom Karjala Cupe a pozorne ho sledujú aj v Nashville. Práve ten na robustného gólmana drží práva, no v blížiacej sa sezóne ešte bude veriť fínskemu duu Rinne - Saros. Jeho petrohradský spoluhráč, Vasilij Podkolzin, je desiatkou NHL draftu 2019. Kapitánom tejto generácie bol už medzi osemnásťročnými a svoju pozíciu drží aj tento rok. Svojím agresívnym ofenzívnym prejavom môže namútiť veľa vody. Stabilné miesto medzi mužmi v Kontinentálnej hokejovej lige má aj obranca Semion Čisťakov z Omska, Iľja Safonov z Kazane či Rodiom Amirov z Ufy.

Švédski juniori brali z majstrovstiev sveta cenný kov 19krát, fínski 15. Napriek tomu sa o týchto dvoch krajinách tento raz hovorí o čosi tichšie. Také "tri korunky" pritom majú vo svojich radoch hneď dvoch hokejistov z prvej desiatky minuloročného draftu. Pozícia číslo päť ponúkala viaceré zaujímavé mená a Detroit siahol po výborne korčuľujúcom a kvalitne strieľajúcom krídelníkovi Lucasovi Raymondovi, ktorý sa už tri sezóny objavuje v prvom tíme Frölundy. Sedmičkou bol snajper so zabíjackým inštinktom Alexander Holtz a kapitánom výberu je Philip Broberg, ktorý je považovaný za jedného z najlepších korčuliarov sveta v tejto vekovej kategórii, a chystá sa už na svoje tretie juniorské majstrovstvá sveta. Medzi Fínmi sa najviac hovorí o Antonovi Lundellovi, ktorý je momentálne druhým najlepším strelcom fínskej Liigy. Že ho draftovali "až" z dvanásteho miesta, bolo považované za jedno z najväčších prekvapení medzi top prospektami, no radosť to spravilo Floride Panthers. Už tretí rok však rozdáva radosť seniorskému tímu Helsinki IFK. Spomenúť možno aj sedemnásťročného centra Brada Lamberta. Narodil sa kanadským rodičom vo fínskom Lahti. Cenený je najmä pre svoju rýchlosť a keď dostane trochu priestoru, je prakticky nezastaviteľný.

Česká "davsiatka" naposledy cenný kov zo šampionátu priviezla v roku 2005. To vysvetľuje, akou veľkou udalosťou by bol tohtoročný úspech. Jan Myšák bol na drafte 2020 vybraný zo 48. miesta, čo bola najvyššia pozícia spomedzi všetkých jeho krajanov a na drese bude mať kapitánske "Céčko". Michal Teplý bol minulý rok s piatimi bodmi najproduktívnejším Čechom na domácom šampionáte a naši susedia budú veriť, že v devätnástich rokoch ukáže toho ešte viac. Celkom jednoznačne sa dá ukázať na najväčšiu hviezdu nemeckého aj rakúskeho tímu. Obe tieto krajiny sa totiž v najaktuálnejšom drafte do profiligy dočkali prvého svojho zástupcu už v prvej desiatke. Trojkou bol Tim Stützle, ktorý stabilne hráva za seniorský Adler Mannheim, a pri absencii Moritza Seidera a Lukasa Reichela bude tímový úspech z veľkej časti záležať na tomto skvelom technikovi a vyhlásenom strelcovi. Rakúšan Marco Rossi bol vydraftovaný z 9. miesta. Keďže sa tento rok z MS dvadsaťročných nevypadáva, celé mužstvo môže hrať o čosi uvoľnenejšie. Tento chlapec v minulej sezóne kanadskej OHL nazbieral 120 bodov, liga mu ležala pri nohách a onedlho si môže priľahnúť aj Minnesota Wild.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora