Články - 27.12.2020 19:03

0:6, 0:8 či 2:8. Kanadskí juniori nás v minulosti nešetrili

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv

Slovenská reprezentácia hokejistov do 20 rokov má pred sebou druhé vystúpenie na tohtoročných MS a proti nej bude stáť papierovo najsilnejší celok. Domáca Kanada vo svojej turnajovej premiére rozstrieľala nemecký tím 16:2 a teraz sa chystá na ďalšie "povinné" víťazstvo. V prospech našich mladíkov môže hrať dlhšie voľno, ktoré mali po výhre nad Švajčiarmi, no i tak ich čaká súper, s ktorým majú dlhodobo veľmi nepriaznivú bilanciu. Kým naše seniorské mužstvo nad týmto súperom vyhralo na Majstrovstvách sveta 2012 a po bodoch siahalo aj na domácom šampionáte v roku 2019, juniorské konfrontácie zväčša prinášajú minimálne päťgólový rozdiel.

Najaktuálnejšie stretnutie kanadského a slovenského juniorského tímu sa uskutočnilo minulý rok v Ostrave a šlo o štvrťfinálový zápas. Kanaďania nás prestrieľali 44:18 a konečným výsledkom bola prehra 1:6, pri ktorej sa z radov našich hokejistov gólovo prezentoval len Oliver Okuliar. Tohtoročný šampionát v Edmontone je navyše sčasti opätovným stretnutím "osemnástok" spred dvoch rokov. Slováci sa vtedy s Kanaďanmi na MS nestretli, no v príprave na turnaj im podľahli 0:5. Zďaleka nejde o najhoršie výsledky vzájomných zápasov. Kým Kanada je 32násobným medailistom z majstrovstiev tejto vekovej kategórie, z toho osemnásťkrát brala zlato, Slováci získali medailu len dvakrát, v oboch prípadoch bronzovú.

Na šampionáte 2017 sa naši juniorskí reprezentanti proti tomuto súperovi strelecky nepresadili ani raz a prehrali 0:6. Tri roky predtým bol výsledok nášho merania síl dokonca 0:8 a "osmičku" našim Kanaďania nadelili aj v roku 2009. To v našej zostave figurovali hráči ako Tatar, Pánik, Hrivík či Ďaloga, zatiaľ čo Kanadu reprezentoval napríklad Subban, Eberle, Tavares alebo Pietrangelo. Zverencom Róberta Petrovického nedôverujú ani stávkové kancelárie, ktoré na nich vypísali kurz na úrovni 30,00. Kvalitatívny rozdiel na papieri je obrovský a Slováci môžu len prekvapiť, avšak verný fanúšik verí, že by sa to stať mohlo. Kanaďania navyše rozhodne nie sú súperom, ktorého zdolanie bolo predšampionátovým imperatívom. Po výhre nad Švajčiarskom bude potrebné udržať sa v dobrej nálade, aby naši chlapci v utorok ráno zabojovali o plný bodový zisk proti Nemecku a v stredu večer mohli potrápiť aj Fínov.

Duel Slovensko - Kanada začína o 00:00 a jeho priebehu sa budeme venovať aj na našom webe.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora