Články - 31.12.2020 09:39

Švajčiari siahali po obrate, skupina A z veľkej miery vyriešená

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/Twitter

Kým v základnej skupine B juniorského svetového šampionátu má všetky zápasy odohrané len Rusko, v "áčku" sa čaká už len na posledný duel, ktorý rozhodne o prvom mieste. Včerajšie dva zápasy totiž zadefinovali pozície Nemecka, Slovenska a Švajčiarska, pričom naši reprezentanti pôjdu do vyraďovacej fázy zo štvrtého miesta a vyzvú tak najsilnejší celok z druhej partie.

Tím Róberta Petrovického svoje umiestnenie pečatil včerajším večerným duelom proti Fínsku, v ktorom sa zrodila jeho tohtoročná prehra najvyšším rozdielom. "Suomi" pritom prvú tretinu vyhrali len o jeden gól a po dvoch tretinách bol rozdiel trojgólový. Štatistika striel však už v tom čase vypovedala o vyše štvornásobnej streleckej prevahe nášho súpera, ktorý v celkovom zápasovom súčte vyslal na Samuela Hlajava 50 pokusov. Fínsko vyhralo nad Slovenskom 6:0 a počas silvestrovskej noci môžeme sledovať jeho duel s Kanadou o prvenstvo v skupine. Oba celky majú po troch zápasoch plný počet bodov.

Slováci by prípadným víťazstvom mohli ísť na druhé miesto, čo sa nestalo a zároveň prehrali na diaľku boj o tretiu pozíciu. Tú ukoristili Nemci, ktorí zdolali Švajčiarov. Švajčiarsky tím by si víťazstvom zabezpečil postup, práve na nemecký úkor, ale aj vo svojom štvrtom vystúpení zaznamenal prehru. Nemecko po štyridsiatich minútach vyhrávalo 4:0 a toto skóre platilo ešte v polovici tretej časti hry. Potom však začala veľmi nádejná stíhacia jazda. Päťminútová presilovka v závere znamenala zníženie na rozdiel jediného gólu, no nemecké víťazstvo nad Švajčiarskom 5:4 už ostalo v platnosti ako konečné skóre. Dvojgólový Tim Stützle navyše v šampionátových streleckých štatistikách poskočil na delené prvé miesto. Pre nemecký tím bude edmontonský turnaj pamätným, pretože v kategórii do 20 rokov postúpili prvý raz v histórii do štvrťfinále.

Program noci zo stredy na štvrtok doplnili ruskí a švédski mladíci. Podobne ako proti USA, aj v tomto prípade tím Igora Larionova šláger zvládol. Prvotretinové jednogólové manko Švédsko zmazalo v prostrednej časti hry a tretia časť priniesla po jednom góle na každej strane. Duel nenašiel žiadneho viacgólového strelca. Konto si konečne otvoril Alexander Holtz, avizovaná švédska opora, aj petrohradský bek Kirill Kirsanov. Víťazný gól v extratime však zaznamenal Marat Chusnutdinov. Zápas bol po všetkých štatistických stránkach vyrovnanou záležitosťou a Rusko zdolalo Švédov 4:3 po predĺžení. Ako jediné má odohrané všetky skupinové zápasy, je priebežne za čele poradia, no zosadiť ho môže víťaz zápasu Švédsko - USA.

Draftová sedmička Holtz strelila svoj prvý turnajový gól veľmi kurióznym spôsobom

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora