Články - 31.12.2020 16:04

Postupová matematika alebo koho dostaneme vo štvrťfinále?

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv

Priame prenosy z ľadového hokeja sa na koniec tohto roka javia ako veľmi dobrý program v konkurencii rôznych silvestrovských výberov či programov. Hrajú sa navyše hneď dva skupinové šlágre a v akcii počas najbližšieho hracieho dňa v Edmontone budú aj naši susedia. Slovensko síce už má skupinovú fázu za sebou, navyše dlhšie vedelo, že má istotu postupu. Meno štvrťfinálového súpera je stále veľmi dôležitou nezodpovedanou otázkou. Doterajšie výsledky v skupine B naznačujú, že si vyberať nemožno. Na čele sú momentálne Rusi, ale tí situáciu nemajú vo svojich rukách a čakajú. Spomedzi nich, Švédov a Američanov si vyberať nemožno a čaká nás ďalší mimoriadne náročný súper, proti ktorému bude treba urputne brániť.

Istý nie je ešte ani víťaz skupiny A. V nej sa od začiatku turnaja predpokladalo, že to bude boj Kanady s Fínskom a obe krajiny tejto prognóze prispôsobili aj svoje výsledky. Všetky tri doterajšie zápasy vyhrali v riadnej hracej dobe a citeľný rozdiel robí akurát skóre. To je v kanadskom prípade 29:3, kým vo fínskom 14:4. Presvedčivejšie doterajšie účinkovanie stavia do pozície favorita výber zo Severnej Ameriky, ale predošlé výsledky nebudú vo vzájomnom zápase hrať žiadnu rolu. Tento výsledok bude zaujímať aj Českú republiku. Tá hrá dnes večer proti Rakúsku a hoci v prípade prehry do štvrťfinále nepostúpi, očakáva sa skôr upevnenie štvrtej priečky a teda duel s lepším z dvojice Kanada - Fínsko.

My budeme svoju pozornosť koncentrovať na dianie v popredí skupiny B, ktorá určí nášho súpera v prvom vyraďovacom kole. Do úvahy pripadajú tri tímy a celkom paradoxne, priebežný líder je v najhoršej pozícii. Nadránom sa stretnú Švédi s Američanmi a bookmakeri dávajú väčšie šance Spojeným štátom. Tie síce podľahli Rusom, no z nasledujúcich dvoch zápasov majú sumárne skóre 18:0. Súper bude mať ešte v nohách náročné stretnutie s Ruskom, ktoré našlo svoje rozuzlenie až v predĺžení a Švédi ním navyše stratili dlhú víťaznú šnúru. V skupinovej fáze MS boli nezdolaní v neskutočných 54 zápasoch, naposledy ešte v roku 2006.

Rusko je zatiaľ na čele a výsledok švédsko-amerického merania síl rozhodne, či skončí prvé, druhé alebo tretie. Rusi majú s obomi lepší vzájomný zápas, čo bude veľmi dôležité v prípade rovnosti bodov. Pokiaľ však niekto zvíťazí v riadnom hracom čase, poskočí na prvé miesto a Rusi budú druhí. Rovnaká situácia nastane aj pokiaľ Švédi vyhrajú v extratime. Rusko si však želá víťazstvo Spojených štátov amerických po predĺžení alebo nájazdoch. Tak by mali všetky tri celky na konte zhodne osem bodov a rozhodovala by ich minitabuľka. Keďže Rusi oboch zdolali, boli by na prvom mieste a Američania by sa usadili na druhej priečke. Švédi by v takom prípade boli tretí.

Prehľad možných scenárov v skupine B:
Spojené štáty vyhrajú v riadnom hracom čase:
1. USA (9), 2. Rusko (8), 3. Švédsko (7)
Spojené štáty vyhrajú po predĺžení alebo nájazdoch: 1. Rusko (8), 2. USA (8), 3. Švédsko (8)
Švédsko vyhrá v riadnom hracom čase: 1. Švédsko (10), 2. Rusko (8), 3. USA (6)
Švédsko vyhrá po predĺžení alebo nájazdoch: 1. Švédsko (9), 2. Rusko (8), 3. USA (7)