Články - 02.01.2021 13:53

Juniori proti Amerike: smolný nájazd v závere aj jedna štvrťfinálová výhra

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Slovenskí hokejoví juniori po 25. raz postúpili do štvrťfinále majstrovstiev sveta a v Edmontone ich najbližšie čaká vysoko favorizovaný výber Spojených štátov. O tom sa ešte pred turnajom hovorilo, že si pravdepodobne podelí medaily s Kanadou a Ruskom. Hoci sa Američania pred svojím posledným skupinovým vystúpením nachádzali až na tretej priečke, víťazstvom 4:0 nad Švédskom preskočili nielen nich, ale aj Rusov. Duel Slovensko - USA, ktorý sa odohrá zajtra v skorých ranných hodinách, nastane po dvoch rokoch. Najaktuálnejšie dva vzájomné zápasy pritom boli veľmi vyrovnanou bitkou.

Majstrovstvá sveta 2019 slovenskí chlapci práve proti tomuto súperovi otvárali. Šlo samozrejme o dva roky staršiu generáciu ako je tá súčasná, no so súperom držali krok, napriek streleckej prevahe Američanov. Keď v polovici zápasu Jason Robertson (v minulej sezóne debutoval v Dallase Stars) neprekonal brankára Samuela Hlavaja z trestného strieľania, prišiel trest v podaní Mareka Korenčíka. Bývalý kapitán juniorov Luley, dnes pôsobiaci v NCAA, však ostal spomedzi našich medzi strelcami ako jediný a v tretej časti hry Američania otočili. Veľká šanca na vyrovnanie sa naskytla v čase 53:15, ale Andrej Kukuča z trestného strieľania neuspel a Slovensko tak prehralo s Američanmi 1:2. Brankár Hlavaj bol jediným členom zostavy, ktorý nás reprezentuje aj v Edmontone. Zmenil sa odvtedy dokonca aj trénerský tím.

​Po víťazný vzájomný zápas však vôbec nemusíme ísť ďaleko. Zrodil sa len rok predtým na ľade Buffala a domáci podľahli ambicióznej partii s Bučekom, Studeničom, Fehérvárym, Ružičkom, Liškom či Krivošíkom. Slovensko dokonca trikrát vyhrávalo a po góle z 58. minúty už svoje vedenie udržalo až do záverečnej sirény. Dvakrát skóroval Filip Krivošík, dnes nastupujúci za fínsku SaiPu, a víťazný gól šiel na konto Samuela Bučeka. Okrem tohto víťazstva naši juniori zdolali aj Dánov, no šesť bodov i tak stačilo "len" na štvrté miesto a štvrťfinálová prehra so Švédmi nám vystavila šampionátovú stopku.

​Kým s niektorými súpermi máme v kategórii do dvadsať rokov v čerstvej pamäti veľké debakle, o Američanoch to neplatí. Štvrťfinále na MS 2009 dokonca patrilo Slovákom, ktorí dvomi gólmi Tomáša Tatara a jedným Adama Bezáka, Jozefa Molnára a Richarda Pánika vyhrali 5:3. Spomenuté výhry sú jedinými dvomi z ostatných deviatich meraní síl s týmto súperom a v bilancii by sme našli aj prehru 1:6, 3:9 či 3:7. Vo väčšine prípadov sa však Slovákom darilo, napriek americkej streleckej prevahe, držať skóre v hrateľných rovinách. Na šampionáte 2015 nás súper dokázal zlomiť dvomi gólmi v tretej tretine a prehrali sme 0:3, rok predtým bol po dvoch tretinách v platnosti jednogólový rozdiel, no potom prišiel silný americký úsek hry v poslednej časti a s ním konečná prehra 3:6.