Články - 03.01.2021 00:09

Poznáme prvých dvoch semifinalistov, fínsky obrat v derby

redakcia Autor: redakcia | Zdroj: huste.tv/Twitter

V Edmontone sa rozbehli štvrťfinálové zápasy juniorských Majstrovstiev sveta a zoznam semifinalistov je na polovicu naplnený. Medzi najlepšie kvarteto prenikli Rusi a Fíni. Ruský tím postupuje do semifinále desiaty raz za ostatných jedenásť rokov, pričom v tejto fáze turnaja chýbal len na šampionáte 2018. "Tri korunky" od roku 2007 chýbali len raz a teraz pridajú druhú absenciu. Postaral sa o to fínsky tím, ktorého semifinálové účasti sú za ostatné desaťročie realitou priemerne na každom druhom šampionáte.

Ruskí juniori mali možno až nečakane veľké problémy s Nemcami. Tí hrali len po druhý raz s dostatkom hráčov, keď až po skupinovú konfrontáciu so Švajčiarmi museli svoje duely zvládať iba so štrnástimi korčuliarmi. Favorit na nich síce vyletel a po prvej tretine zaslúžene viedol 1:0, no Nemecko následne dokázalo hru vyrovnať. Pomohli k tomu aj tri dvojminútové presilovky, ale gól nepriniesli a ku Vasilimu Ponomariovovi na listine strelcov pribudol aj Danil Baškirov. Aj tretie dejstvo bolo vyrovnaným bojom s dobrými výkonmi brankárov. Manko sa podarilo stiahnuť na jediný gól, ale Florian Elias v čase 43:24 už len znížil konečné ruské víťazstvo nad Nemcami 2:1.

Útočník Ufy Danil Baškirov si vo štvrťfinále otvoril strelecké konto a zároveň zaznamenal víťazný gól

Severské derby sľubovalo atraktívne hokejové predstavenia a hoci defenzívy na oboch stranách pôsobili veľmi kompaktným dojmom, bolo sa na čo pozerať. Švédi ovládli prvú dvadsaťminútovku a Lucas Raymond s Elmerom Söderblomom stanovili vedenie o dva góly. Na druhú tretinu však vyletel oveľa živší fínsky tím. Henri Nikkanen znížil a to sa vzhľadom na priebeh mohlo máliť. Čaro brankára Huga Alnefelta, ktorý už druhú sezónu chytáva za mužský tím HV 71, predsa ofenzíva vedená kapitánom Antonom Lundellom zlomila. Práve najvyššie vydraftovaný Fín v roku 2020 strelil v 52. minúte vyrovnávajúci gól a 24 sekúnd pred koncom obrat dokonal Roni Hirvonen. Fínsko zdolalo Švédov 3:2, zúročilo svoju miernu streleckú prevahu a v semifinále nastúpi proti Slovensku alebo Spojeným štátom.

Druhá turnajová "demitrovka" v podaní Söderbloma znamenala dvojgólové vedenie, ale "Suomi" ho zmazali