Články - 03.01.2021 21:03

Druhý najslabší tím desaťročia nevypadne. Trápenie si zopakuje

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv

Juniorské hokejové majstrovstvá sveta 1A divízie sa tento rok mali konať v Slovinsku, no IIHF rozhodla o ich zrušení. Desať výberov z elitnej kategórie tak vopred vedelo, že nik z nich nevypadne, no i tak hrozila nepríjemná pachuť toho, že sa niekomu podarilo zachrániť len vďaka administratívnemu rozhodnutiu. Pozíciu najslabšieho tímu turnaja na seba veľmi presvedčivo tento rok vzali Rakúšania. Tí v štyroch zápasoch strelili jediný gól, pri prehre 1:7 s Ruskom, a okrem toho inkasovali 29krát. Nezískali ani bod a ak by mali zohrať baráž proti Švajčiarom, zrejme by svoju bilanciu nevylepšili.

Rakúska juniorka si pritom postup medzi elitu zabezpečila celkom s prehľadom. Na bieloruskom ľade v decembri 2019 podľahla len domácim, no okrem toho pokorila Lotyšov, Nórov, Dánov aj Slovincov v riadnej hracej dobe. V elitnej spoločnosti tak vymenili Kazachstan, ktorý na MS 2020 rovnako v skupine nezískal ani bod, no rozdiel skóre -14 a sedem presných zásahov sa predsa javilo ako dôstojnejší výkon. Nemcov pritom v baráži raz zdolal, no dvakrát im podľahol a vypadol. Rakúsky rozdiel skóre -28 je tak trochu až hanbou. Od roku 2009 na šampionáte dvadsaťročných podal niektorý z tímov horší výkon len dvakrát.

Absolútne najhoršie na tom bol Kazachstan pred dvanástimi rokmi, keď mal zo štyroch duelov nula bodov a skóre 2:46. V tom čase sa ešte chodilo do štvorčlennej skupiny o záchranu, kde tento tím pridal prehru 1:7 s Fínskom aj Lotyšskom a šiel do 1A divízie, ktorá mu predsalen svedčala trochu viac. Ak by sme sa obmedzili len na aktuálne desaťročie, popri Rakúsku 2021 možno spomenúť aj dve dánske generácie, z ktorých ťažko možno vyberať tú horšiu. Na šampionáte 2012 v Calgary a Edmontone mali tragické skóre -32, ktoré je za ostatných desať rokov úplne najhoršie, ale nastrieľali pritom šesť gólov. Dreli aj v skupine o záchranu, kde Švajčiarov aj Lotyšov dostali až do extratimeu, kým USA podľahli o jediný gól. Vo Vancouveri a Victorii o päť rokov neskôr Dáni v skupine nestrelili ani gól a dostali 26. Streleckú efektivitu nevylepšili ani v dvojzápasovej baráži proti Kazachstanu prehrami 3:4 a 0:4.

Vráťme sa ku tohtoročným Rakúšanom. Švajčiarskeho trénera na ich lavičke Rogera Badera určite čaká veľmi nepríjemný rozhovor s Hokejovou federáciou, ktorej bude mať čo vysvetľovať. Pri rakúskej reprezentačnej mládeži pôsobí už siedmy rok a popri junioroch koučoval aj reprezentačné "áčko", s ktorým však minulý rok zostúpil do nižšej divízie. Dvadsaťročných reprezentantov dokázal po desiatich rokoch dostať medzi elitu a v nej sa udržia aj pre MS 2022. Budú však chcieť predviesť oveľa viac ako tento rok. Súčasný tím s draftovou deviatkou Marcom Rossim postupne prehral so Spojenými štátmi 0:11, so Švédskom 0:4, potom podľahol Rusom 1:7 a nakoniec Čechom 0:7.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora