Články - 04.01.2021 14:01

Pozitíva z obhájenej ôsmej priečky - brankári, mladíci a obetavosť

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/sita

Hokejová reprezentácia Slovenska do 20 rokov má za sebou Majstrovstvá sveta 2021 a obsadila na nich konečné ôsme miesto. Úloha v podobe štvrťfinálovej účasti bola splnená, no ďalej sme sa šiesty rok po sebe prebojovať nedokázali. Z turnaja sa napriek tomu dá vyvodiť niekoľko pozitív, najmä s ohľadom na individuálne výkony. Pri tých sa nepristavila len IIHF, ale pár pochvalných slov na adresu našich mladíkov poslal aj tréner Róbert Petrovický. Osobitne vyzdvihnutý bol náš brankár Latkóczy a spomedzi korčuliarov Mrázik, Mudrák, Stacha, Chromiak a šestnásťroční mladíci Nemec so Slafkovským.

Vekový priemer nášho tímu bol nízky aj s ohľadom na to, že šlo o juniorský šampionát. Vychádza na 18,2 roka, čo je najmenej na turnaji. Spomedzi našich premožiteľov, fínsky priemer bol 18,52, americký 18,80 a kanadský 18,83. Viacerí chlapci majú ešte možnosť jeden či dva šampionáty tejto vekovej kategórie absolvovať. Tomu súčasnému nechýbalo nasadenie, bojovnosť ani obetavá defenzívna práca, čo sú do budúcnosti veľké pozitíva. Chýbal však zakončovateľ, ktorý by to v kľúčových momentoch vzal na seba a zlomil duel.

"Vzali sme so sebou veľa mladých talentovaných hráčov. A oni ukázali potenciál. Musíme s nimi ďalej pracovať a veriť, že sa z nich stanú platní hráči. Nebojíme sa dať im šancu, ak uvidíme, že budú tvrdo pracovať a budú sa chcieť každý deň zlepšovať," povedal tréner Róbert Petrovický, pre ktorého to boli druhé MS v pozícii hlavného trénera, po druhý raz s konečným umiestnením na ôsmej pozícii.

Spomedzi brankárov rozhodne potešil Šimon Latkóczy, ktorý sa svojej šance chytil už pri prvom zápase proti Švajčiarom a po troch vystúpeniach mu v štatistikách svieti obstojná 92,2-percentná úspešnosť zákrokov. Spomedzi ostatných hokejistov, medzi najvyťaženejších patrili obrancovia Dávid Mudrák, Šimon Nemec a Marko Stacha s útočníkmi Martinom Chromiakom a Jurajom Slafkovským. Všetci zasiahli do všetkých piatich duelov a ich priemerný zápasový icetime vychádza na viac ako sedemnásť minút. Nemec a Slafkovský pritom majú len šestnásť rokov, no ušla sa im nominácia a výkonmi veľmi potešili. Našli sme len jediného viacgólového strelca, Michala Mrázika s bilanciou 2+1. Výber tých najlepších tradične predstavila aj IIHF, ktorá zopakovala mená Latkóczyho, Mudráka a Nemca.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora