Články - 06.01.2021 22:02

Dvakrát mali na mále, nakoniec berú zlato. Američanom zabrali opory

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/Twitter

Hokejisti Spojených štátov amerických získali len svoje piate zlato z juniorských majstrovstiev sveta a čo je ešte zaujímavejšie, v štyroch prípadoch vo finále zdolali rovesníkov z Kanady. Kanadsko-americké finále sa pritom v histórii stalo korisťou "javorových listov" len jediný raz, v roku 1997. Po deviatich rokoch navyše dokázal niektorý z dvadsaťročných brankárov vo finále majstrovstiev sveta udržať čisté konto. Tým nateraz posledným bol Švéd Jonas Gustafsson, ktorý však čelil len sedemnástim ruským strelám. Finálový zápas MSJ 2021 narobil Spencerovi Knightovi oveľa viac práce a hoci mali Američania za úvodnú dvadsaťminútovku miernu streleckú prevahu, postupom času sa začínalo hrať len na jeho bránku.

Trinástka draftu z roku 2019, po ktorom siahla Florida Panthers, eliminoval 34 pokusov súpera a stal sa jednou z ústredných postáv duelu. Medzi Američanmi to však rozhodne nebolo len o ňom. Popri jeho 94-percentnej úspešnosti zásahov a priemere 1,6 gólu na zápas sa blysol aj center Trevor Zegras, ktorý bol s bilanciou 7+11 najproduktívnejším hráčom turnaja. Po päťkrát sa trafil John Farinacci s Matthewom Boldym. Štrnásť amerických hokejistov dokázalo na turnaji streliť gól. Ruských a fínskych strelcov bolo zhodne dvanásť, dominovala Kanada so sedemnástimi úspešnými zakončovateľmi. Lenže kým strieborný tím nadeľoval od úvodného duelu (16:2 proti Nemecku), Američania postupne zveľaďovali svoj herný prejav. Turnaj nezačali dobre, v derby prehrali s Ruskom a v poslednom skupinovom zápase im reálne hrozilo umiestnenie na tretej priečke, čiže komplikovanejšia cesta vyraďovacími bojmi.

Zverenci Natea Leamana sa šnúrou šiestich víťazstiev komplikáciám vyhli a na semifinále proti Fínsku už možno hľadieť dvojako. Súper síce zmazal dvojgólové manko a naznačil, že môže zopakovať svoj obrat zo štvrťfinále, no faktom je, že za 60 minút Američania ani raz neprehrávali. O výbornom tímovom výkone svedčí aj fakt, že medzi desiatimi ocenenými individualitami na šampionáte bol len jediný reprezentant USA. Trevor Zegras bol novinármi zvolený za najužitočnejšieho hráča turnaja a zároveň patril do all-stars zostavy. V tej ho doplnili útočníci Dylan Cozens (Kanada) a Tim Stützle (Nemecko), kanadský brankár Devon Levi a obrancovia Bowen Byram (Kanada) - Ville Heinola (Fínsko). Direktoriát turnaja vybral za troch najlepších brankára Devona Leviho, beka Topiho Niemelu a útočníka Tima Stützleho.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora