Články - 07.01.2021 13:17

Individuality MSJ: Príjemné prekvapenia aj sklamania

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/Twitter

Kým po minulé roky sa na šampionátoch hokejistov do 20 rokov zvyklo počítať aj s päticou ašpirantov na cenný kov, pred zápolením v Edmontone mali odborníci pomerne jasno v tom, kto by mal obsadiť medailové stupienky. Trafili sa na dve tretiny, no už nižšiu úspešnosť mali prognózy o tom, ktorí hráči na šampionáte zažiaria. Konštatovať možno, že spomedzi "reparátov" po neuspokojivom minulom roku nevyšiel takmer žiaden. Rovnako medzi hráčmi, ktorí sú najčastejšie skloňovaní v ročníku 2001, ostalo niekoľko vysokých očakávaní hlboko nenaplnených. Našli sa však aj takí hokejisti, ktorí na ľad vstupovali pokornejšie a v tichosti, no po turnaji v Edmontone sú v zápisníku nejedného pozorovateľa.

Na adresu Rusa Askarova sa na Twitteri množia najmä vtipy o hokejke, ktorá mu pričasto vypadávala z rúk

Prvé kolo draftu NHL tradične prináša len jednu alebo dve brankárske voľby niektorého z klubov profiligy. Pred tým tohtoročným sa naznačovalo, že ide o brankársky relatívne slabý rok a v rámci prvých dvoch kôl zazneli len dve mená. Rok predtým dvojnásobok. O to väčšia pozornosť bola sústredená na Jaroslava Askarova, ktorý svojich rovesníkov prevyšuje. V osemnástich rokoch má na konte osem štartov v KHL za slávny SKA Petrohrad, navyše s fantastickou úspešnosťou. Ruský tím ho zo zostavy vynechal len jediný raz, no draftová voľba Nashvillu nezažiarila. S úspešnosťou zákrokov 91,4 percenta bol až piatou najlepšou brankárskou jednotkou turnaja, takmer o celý percentuálny bod horší ako Slovák Latkóczy.

Kanaďan Levi a Američan Knight vyrovnali rekord v počte čistých kont na jedných majstrovstvách

Ak ostane pri brankároch, takto pred rokom si z veľmi podobnej pozície vybrala Florida amerického gólmana Spencera Knighta. Ten zatiaľ šancu v profilige nedostal, chytal na svojom druhom šampionáte tejto vekovej kategórie a miestami pôsobil ako stena. Zneškodnil 94 percent striel, ktoré naňho smerovali, trikrát udržal čisté konto a nebyť skrátenej sezóny s obmedzeným počtom hráčov v kempe, Panthers by preňho určite miesto v zostave našli. Ešte väčším kontrastom ku Askarovovi však je Devon Levi, jeden z tých "nezaujímavých brankárov" pre draft 2020, ktorý bol vybraný o 201 miest nižšie ako Rus, od ktorého je o rok starší. Štatisticky však vyznel neporovnateľne lepšie - 96,4 %, 0,75 gólu na zápas a tri shutouty.

Experti mali pred majstrovstvami jasno v tom, že do finále by mali prejsť výbery zo Severnej Ameriky. Najmä preto, že v zostave majú hráčov ako Caufield či Byfield. Prvý menovaný, ako krídelník zlatého amerického tímu, cestuje domov s úsmevom, ale nebol to úplne jeho turnaj. S bilanciou 2+3 bol až ôsmym naproduktívnejším hráčom USA a na turnaji bolo dvadsaťštyri produktívnejších hráčov, medzi nimi aj nedraftovaní chlapci či voľby druhého alebo tretieho kola. Colea Caufielda si pritom Montreal v roku 2019 vybral z 15. miesta a v NCAA si druhý rok drží štandard viac ako bod na zápas. Robustný kanadský center Quinton Byfield, dvojka ostatného draftu, sklamal už na šampionáte v Česku, kde nahral jediný kanadský bod. Tento raz ich bolo sedemnásobne viac, no skóroval len dvakrát. Z taktických dôvodov však hral od začiatku turnaja v tretej formácii a nemal teda úplne vytvorené podmienky na "spálenie ľadu", aké si mnohí sľubovali od absentujúcej jednotky draftu Lafreniéra.

Fínska "osemnástka" brala zlato na MS 2018, švédska o rok neskôr. Aj z týchto partií sa niekoľko chlapcov predviedlo na edmontonskom ľade, no veľké šance na triumf sa im nedávali. Sklamanie pripravili "tri korunky", ktoré stroskotali už v prvom vyraďovacom kole, a to sa Lucas Raymond aj Alexander Holtz zmestili do prvej desiatky ostatného NHL draftu. Obaja patrili medzi najčastejšie strieľajúcich forwardov na turnaji, ale strelili len jeden respektíve dva góly. Obaja pritom už druhý rok stabilne nastupujú za seniorský tím popredného celku SHL a očakávalo sa, že v kľúčových momentoch by mohli zažiariť. V rozhodujúcich momentoch duelov s Fínskom či Ruskom však namiesto toho prišiel gól inkasovaný. Preto Švédsko dopadlo tak, ako dopadlo.

Fínsky kapitán Lundell sa počas oslavného ceremoniálu ujal odovzdávania bronzových medailí

Je čas opäť pochváliť. Holtza či Raymonda sme karhali za to, že tlak na svojich pleciach neuniesli, čo vôbec nie je jednoduchá úloha. Fínsky kapitán Anton Lundell to však zvládol perfektne. Ťahal už spomenutý tím do 18 rokov a teraz bol s desiatimi kanadskými bodmi tretím najproduktívnejším hráčom "dvadsiatkarskeho" šampionátu. Bol to práve on, kto velil k obratu proti Švédsku aj Rusku, skóroval celkom šesťkrát a pri zisku bronzu bol ústrednou postavou. Tlak na svojich pleciach uniesol aj Nemec Tim Stützle, ktorý na to ostal pre zranenia a koronu viac-menej sám. Zostrelením Slovenska a Švajčiarska krajine zabezpečil účasť vo štvrťfinále. Prvú v histórii.

Ak niekto o mannheimskom talente Stützlem pochyboval, po MS už zrejme nebude

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora