Články - 05.08.2021 11:11

HGC: Historické semifinále Slovenska, Česi turnaj nezachránili

redakcia Autor: redakcia | Zdroj: huste.tv/youtube

Prvý raz v histórii Hlinka Gretzky Cupu bude slovenský národný tím osemnásťročných hrať semifinále. Aby toho nebolo málo, postúpil doň z prvého miesta a bez straty bodu. Po víťazstve 5:2 nad Spojenými štátmi americkými a 12:2 nad Nemeckom, zvládli aj priamy súboj o prvé miesto proti papierovo najsilnejšiemu tímu v skupine B. Švédov pokorili po krásnom obrate výsledkom 4:3 a tešiť sa môžu na konfrontáciu s druhým celkom A-skupiny. Tým sú Fíni, ktorí síce turnaj začali prehrou s Ruskom, no následne v nájazdoch zlomili Čechov a na záver si poradili so švajčiarskymi mladíkmi. Rusi ovládli skupinu s rovnakými štatistikami, aké má náš tím - plný počet bodov a skóre 21:7. Česko potrebovalo v poslednom kole "zbornú" zdolať, no podľahlo jej 3:7 a zahrá si o konečné piate miesto.

V prestížnom a skautami ostro sledovanom turnaji má Slovensko veľkú šancu na medailové umiestnenie. V predošlom odohranom ročníku pritom obsadilo siedme miesto, keď v skupinovej fáze prehralo všetko tri zápasy. V roku 2018 sme brali šiestu priečku po prehre s Čechmi v boji o umiestnenie. Teraz sa situácia javí o poznanie sľubnejšie. Jedenásťbodový Dalibor Dvorský (7+4) je najproduktívnejším hráčom memoriálu po základnej časti. Sedem bodov má aj Alex Čiernik s Filipom Mešárom a o bod menej má duo Peter Repčík - Juraj Slafkovský, ktorí dopĺňajú top päťku kanadského bodovania na turnaji.

Slováci sa prezentujú až nečakane otvorenou a ofenzívnou hrou, ktorú pre HockeySlovakia.sk opísali ako naplnenie taktických plánov. "Nesústredím sa na svoje góly a každý zápas beriem rovnako. Chcem pomáhať tímu a ak sa mi to podarí, tak som iba rád. V útoku si výborne rozumieme," povedal Dalibor Dvorský, ktorý skóroval už sedemkrát a v novej sezóne ho budeme vídať na švédskych klziskách v radoch juniorky AIK Štokholm. Zabúdať netreba ani na výborné zadné rady. Sedem inkasovaných gólov v troch dueloch je výborná vizitka, na ktorej má veľký podiel gólman Rastislav Eliáš. "Je to neuveriteľný pocit a nečakal som, že odchytám všetky tri zápasy. Som rád, že som to zvládol, pretože to bolo naozaj náročné. Snažím sa však užiť každú minútu na tomto turnaji. Trénerom som za prejavenú dôveru vďačný a verím, že chlapcom pomôžem aj v semifinále. Bude to boj a musíme dať do toho maximum. Naša misia sa totiž končí až v sobotu," povedal gólman z ligového projektu slovenskej "osemnástky" pre web SZĽH.