Články z MS v hokeji - 27.04.2018 11:30

Ani nášho posledného súpera pred odchodom na MS nemožno podceňovať

Huste.tv Autor: Huste.tv | Zdroj: sita, huste.tv

Slovenskú hokejovú reprezentáciu v príprave na májové majstrovstvá v Dánsku čakajú posledné dva súboje. Súperom zverencov trénera Craiga Ramsayho bude výber Francúzska, súboje sú na programe v piatok v Nitre a v sobotu v Piešťanoch zhodne o 17.00 h. V porovnaní so stredajším víťazným duelom proti výberu Kórejskej republiky (2:1) v tíme SR už nepokračujú brankár Dávid Hrenák a útočníci Eduard Šimun s Matejom Paulovičom. Do kádra pribudli gólman Marek Čiliak a kvarteto útočníkov - Pavol Skalický a Tomáš Hrnka z majstrovskej Banskej Bystrice, Marcel Haščák z Brna a Tomáš Marcinko z Třinca. Stretnutia proti Francúzsku budú súčasťou seriálu Euro Hockey Challenge rovnako predtým ako zápasy vo Švédsku, Nemecku a doma proti Lotyšom. V aprílovej príprave na MS majú Slováci zatiaľ bilanciu 5 víťazstiev a dve prehry.

Skúsený obranca Andrej Sekera sa síce už takmer dva týždne pripravuje s tímom SR, no doteraz nezasiahol do prípravných zápasov. Stále si totiž doliečuje zranenie kolena, ktoré utrpel v závere základnej časti zámorskej NHL ako hráč Edmontonu Oilers. "Jeho situácia sa zo dňa na deň zlepšuje a veríme, že v piatok bude hrať. Andrej sám chce hrať, no musí to dovoliť jeho koleno. Nechceme však nič unáhliť, no plán je, že v piatok bude hrať," hovorí generálny manažér slovenskej reprezentácie Miroslav Šatan.

V minulosti ešte ako hráč absolvoval Šatan mnoho duelov proti Franúzsku, preto o tomto súperovi veľa vie. "Francúzi sú už niekoľko rokov stabilní účastníci elitnej kategórie MS a dokazujú svoj kvalitu. Aj v súboji proti Kórejskej republike bolo zrejmé, že dnes už slabý súper neexistuje. Ani Francúzsko nie je slabý súper. Pamätám si, že vedia využiť presilovky a prekvapiť aj silných súperov. Je to mužstvo, ktoré nehodno podceňovať," poznamenal. Keďže príprava na MS vrcholí, aj káder tímu SR sa pomaly ale isto formuje. "Veľa možností tam už nie je, zo dňa na deň sa nám to pomaly skladá," dodal Šatan.

V stredu v súboji proti Kórejskej republike nastúpil už aj mladý obranca Chrisián Jaroš, ktorý sezónu strávil v zámorí, zväčša vo farmárskej AHL. "Myslím si, že máme mladý a dravý tím. Myslím si, že keď budeme na tom dobre korčuliarsky, máme šancu potrápiť každého súpera," skonštatoval Jaroš. Košický rodák boj o miestenky na svetový šampionát nevypúšťa, aj keď nomináciu má takmer istú. "Boj o miestenky vrcholí a ja to nevnímam tak, že mám miesto isté. Všetko sa rozhodne v súbojoch proti Francúzsku," pokračuje. V súvislosti s ambíciami tímu SR na MS v Kodani doplnil: "Bol by som rád, keby sme v Dánsku postúpili do štvrťfinále."

Slovenská hokejová reprezentácia má v dueloch s francúzskou pozitívnu bilanciu. Obaja súperi doteraz odohrali 29 duelov a Slováci sa v nich 21-krát tešili z víťazstva. Francúzi uspeli päťkrát a tri zápasy sa skončili nerozhodne. Naposledy spolu hrali v decembri 2017 v nórskom Hamare, tím SR triumfoval 4:2.

Vo francúzskom výbere sú hráči z domácich klubov, ale aj viacero legionárov zo Švédska, Fínska, Švajčiarska, Nemecka, Česka, Maďarska či Poľska. Zabudnúť nemožno ani na obrancu Yohanna Auvitua, ktorý pôsobil po boku slovenského zadáka Andreja Sekeru v NHL v tíme Edmonton Oilers.

Slovenská reprezentácia sa pripravuje na majstrovstvá sveta, ktoré sa už v piatok 4. mája začnú v dánskych mestách Herning a Kodaň. Prvý duel na šampionáte odohrá tím SR v sobotu 5. mája o 20.15 h v Kodani proti Čechom.

Program tohtotýždňových prípravných duelov Slovákov:

piatok 27. apríla: Slovensko - Francúzsko (17.00, Nitra)
sobota 28. apríla: Slovensko - Francúzsko (17.00, Piešťany)