Články z MS v hokeji - 27.05.2019 12:26

Široká a silná hráčska základňa. MS 2011 si pamätá len Jalonen

Zdroj: sita/huste.tv

Fínsko sa ziskom tretieho titulu majstra sveta odpútalo od Spojených štátov amerických a momentálne mu v tabuľke historickej úspešnosti patrí šiesta priečka s medailovou bilanciou 3-8-3. Na čele je Rusko, ktoré má vrátane čias niekdajšieho ZSSR a SNŠ na konte 27 zlatých medailí. Premiérového zlata sa táto krajina dočkala v roku 1995 na majstrovstvách sveta vo Švédsku. Práve nad "tromi korunkami" vyhralo Fínsko vo finále, rovnako ako v roku 2011, práve na slovenskom ľade. Kanaďania mali v tohtoročnom finále možnosť získať 27. titul majstra sveta a predstihnúť Rusko na čele historického poradia krajín. Kanaďania by sa pri rovnakom počte zlatých medailí dostali pred Rusov zásluhou väčšieho množstva strieborných kovov.

Gólový hrdina a kapitán hokejistov Fínska Marko Anttila v základnej časti šampionátu v siedmich zápasoch ani raz nebodoval. Vo štvrťfinále však gólom prispel k vyradeniu Švédov, v semifinále uštedril jediný a rozhodujúci gólový úder Rusom. Napokon vo finále sa dvoma gólmi postaral o to, že zámorská kolíska hokeja sa musí uspokojiť so striebrom. O 33-ročnom forwardovi sa po semifinále veľmi dehonestujúco vyjadrovala ruská tlač, ktorá ho nazvala "hrbáčom", ktorý sa svojho času nepresadil ani v Novokuznecku. Anttila v kariére neodohral ani jeden zápas v NHL. Ostatné tri roky nastupuje za Jokerit Helsinki.

Tréner Jukka Jalonen je jediný člen fínskeho tímu, ktorý si zopakoval titul majstra sveta na Slovensku po 8 rokoch. Z hokejistov zlatého tímu z roku 2011 sa aktuálne v Košiciach a Bratislave nepredstavil nikto. Pri fínskom národnom tíme je rodák z mesta Riihimäki od roku 2008, kedy plnil pozíciu asistenta Kanaďana Douga Sheddena. O rok neskôr už bol hlavným trénerom. Pod jeho taktovkou "Suomi" zozbierali štyri medaily, z toho dve zlaté.

Najmladší člen fínskeho mužstva Kaapo Kakko (vo februári dosiahol plnoletosť) v priebehu niečo vyše roka zavŕšil málo vídaný zlatý hetrik. Šikovný krídelník najprv získal zlato s fínskym tímom na MS do 18 rokov, potom aj na MS do 20 rokov a aktuálne na Slovensku aj na šampionáte dospelých. So šiestimi gólmi sa vošiel do najlepšej desiatky strelcov šampionátu. Na tejto ceste si severania mohli dovoliť dvakrát prehrať. Ešte v skupinovej fáze podľahli najprv Američanom 2:3 po predĺžení a neskôr aj s Nemcami 2:4. Tým prišli o výhodu postupu z prvého miesta v skupine. Prepustili ho práve neskoršiemu finálovému súperovi z Kanady.

V zlatom fínskom tíme boli len dvaja hráči z NHL, o ktorých sa právom hovorí, že sú nositeľmi najvyššej kvality. Boli nimi navyše mladíci: 19-ročný obranca Henri Jokiharju (Chicago) a 23-ročný útočník Juho Lammikko (Florida). Vo výbere Jukku Jalonena figurovalo až 14 hráčov z fínskych klubov, medzi nimi aj duo z Jokeritu Helsinki, ktorý účinkuje v KHL. Vo výbere All Star šampionátu sa nakoniec objavil len jeden fínsky hokejista - obranca Mikko Lehtonen. Rovnako tam bol jeden Kanaďan - útočník Mark Stone. Ten sa stal zároveň najužitočnejším hráčom MS 2019.