Články z MS v hokeji - 21.03.2020 15:15

MS v hokeji sú zrušené!

Tomáš Magáth Autor: Tomáš Magáth | Zdroj: huste/iihf

Medzinárodná hokejová federácia (IIHF) v sobotu popoludní definitívne zrušila na máj naplánované majstrovstvá sveta vo Švajčiarsku. Dôvodom je pandémia koronavírusu Informáciu zverejnila na svojom oficiálnom webe s tým, že rozhodnutie schválila Rada IIHF. Svetový šampionát mali hostiť mestá Zürich a Lausanne od 8. do 24. mája. Na turnaji mala štartovať aj slovenská reprezentácia.

"Pre medzinárodnú hokejovú rodinu je to tvrdá realita, ktorú však musíme akceptovať. Koronavírus je globálny problém a vyžaduje si veľké úsilie vládnych orgánov na boj proti jeho šíreniu. IIHF musí urobiť všetko, čo je v jej silách, aby podporila tento boj. Šport musíme teraz odložiť bokom a podporovať príslušné orgány a celú hokejovú rodinu,“ uviedol prezident IIHF René Fasel.

Počas aktuálneho týždňa IIHF zrušila aj dva turnaje nižšej I. divízie majstrovstiev sveta v hokeji, ktoré sa mali konať na prelome apríla a mája v poľských Katoviciach a slovinskej Ľubľane (27.4. - 4.5.). Rada IIHF na "online" telefonickej konferencii v utorok neprijala definitívne rozhodnutie o konaní či nekonaní šampionátu elitnej kategórie, tento verdikt prišiel až v sobotu.

"Akceptujeme toto rozhodnutie Rady IIHF. Je to pre nás veľké sklamanie, no situácia je komplikovaná. Teraz vyvstávajú otázky, ako ďalej," ozrejmil generálny sekretár organizačného výboru MS 2020 Gian Gilli.

Keďže športový svet sa v ostatných týždňoch takmer úplne zastavil, bolo len otázkou času, kedy IIHF toto rozhodnutie prijme. Ani jej šéf Fasel neveril, že sa MS uskutočnia v máji 2020.

Dôvodom na naťahovanie času bola potreba postupu podľa dohodnutých zmlúv, aby finančné škody boli čo najnižšie. "Vyhodnocujeme situáciu a intenzívne komunikujeme s poisťovňami a úradmi vo Švajčiarsku. S istotou môžem povedať, že šampionát sa nebude presúvať, ako to bolo v prípade futbalových ME 2020. Nemá zmysel podujatie ani presunúť do inej krajiny, pretože koronavírus je všade," hovoril dosluhujúci šéf IIHF René Fasel počas aktuálneho týždňa.

Vo Švajčiarsku až do konca apríla platí zákaz organizácie podujatí s účasťou vyššou ako 100 osôb, viaceré kantóny však prijali ešte prísnejšie opatrenia proti šíreniu koronavírus.

Tomáš Magáth

Tomáš Magáth

Viac článkov od autora