Články z MS v hokeji - 22.03.2020 18:37

Zrušenie MS pre hokejový svet racionálnym sklamaním

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/sita

Medzinárodná hokejová federácia pristúpila k očakávanému, no napriek tomu smutnému rozhodnutiu. Tohtoročné majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji sa v máji konať nebudú a doladiť tak treba ešte niekoľko administratívnych záležitostí. Podľa mnohých by sa mali po vzore futbalového európskeho šampionátu presunúť o rok neskôr, avšak na záver sezóny 2020/21 je už schválená spoločná organizácia Bieloruska s Lotyšskom a prípravy sú v plnom prúde. Akonáhle sa situácia upokojí, začne sa pracovať na vyriešení tejto mimoriadnej situácie, no medzitým sa fanúšikovia, hráči aj funkcionári vyrovnávajú s týmto krokom. Hokejový kalendár postupne prichádzal o play-off jednotlivých líg, potom aj mládežnícky šampionát, aby v závere marca bolo oznámené aj zrušenie hlavnej akcie sezóny.

Prezident SZĽH Miroslav Šatan už s predstihom avizoval, že konanie MS považuje za vysoko nepravdepodobné a ochrana zdravia musí byť na prvom mieste. Reprezentačný tréner Craig Ramsay je z rozhodnutia sklamaný a s optimizmom hľadí aspoň na ďalšie hokejové akcie. "Minulý rok sme hrali skvele na domácich majstrovstvách sveta, mali sme na dosah dobrý výsledok. A verili sme, že tento rok ho ešte zlepšíme, že sa posunieme ďalej, že opäť budeme môcť konkurovať najlepším na medzinárodnej úrovni. Nepamätám si situáciu, ako je táto. Môj plán je zostať v kontakte s Mirom Šatanom aj s členmi realizačného tímu, s ktorými budeme ďalej plánovať prípravu na augustovú olympijskú kvalifikáciu. Verím, že situácia sa umúdri a turnaj zorganizujeme," cituje jeho slová web Hockeyslovakia.sk.

Za ostatné dva roky sa na medailových pozíciách prestriedalo šesť rôznych krajín a dramatická bitka sa očakávala aj tento rok. Vysoké ciele mohli mať napríklad aj naši susedia z Česka, ktorí sa tradične vedia oprieť aj o veľkú podporu fanúšikov. "Výnimočná situácia si vyžaduje výnimočné kroky a svetový hokej nie je výnimkou. Česká reprezentácia sa na šampionát dlhodobo pripravovala a v priebehu sezóny predvádzala výkony, za ktoré by som sa chcel hráčom, trénerom aj členom realizačného tímu poďakovať," skonštatoval Tomáš Král, ktorý tamojšiemu hokeju šéfuje. Takí Švédi zase videli priestor na to, aby hodili za hlavu štvrťfinálové sklamanie zo Slovenska. "Je mi ľúto, že nebudeme môcť hrať na MS, veď je to pre každú reprezentáciu hlavný cieľ v aktuálnej sezóne. V tejto situácii je však celkom prirodzené turnaj zrušiť," zhrnul kouč švédskeho tímu Johan Garpenlöv.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora