Články z MS v hokeji - 14.05.2020 14:11

Najunikátnejšie góly podľa IIHF: je tam Bondra aj Šatan

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Medzinárodná hokejová federácia sa intenzívne hlási aj v období, kedy mali prebiehať majstrovstvá sveta, no pre koronavírus sa tak nedeje. Pre priaznivcov tohto športu pripravila sériu rozsiahlych článkov, ktoré spomínajú na najväčšie momenty histórie šampionátov, premiérové zlaté medaily pre jednotlivé národy či situácie, ktoré sa stali akýmsi symbolom daného ročníka. Neobchádza pritom ani Slovensko, ktorému vybrala hneď dva pamätné góly, ktoré zabezpečili cenný kov a navyše patrili medzi najunikátnejšie, aké kedy padli.

Prvá spomienka je, ako inak, na majstrovstvá sveta 2002. IIHF pripomína, že len osem rokov predtým hral tento "malý národ" vo výkonnostnej C-kategórii, no rýchlo sa z nej prepracoval až do göteborského finále. "Bondrova bomba zabezpečuje Slovensku zlato" nazval autor moment, ktorý sto sekúnd pred koncom zápasu s Ruskom ustanovil skóre 4:3, ktoré už vydržalo až do konca a Peter Bondra sa stal autorom dodnes jediného zlatého slovenského gólu. "Znamená to pre mňa viac ako zisk Stanleyho pohára. Víťazstvo v NHL oslavuje iba jedno mesto, ale toto oslavuje celý národ," povedal webu útočník, ktorý štrnásť sezón nastupoval za Washington Capitals. Tvrdá strela z náprahu v oblasti kruhov na vhadzovanie bola preňho typickým spôsobom zakončenia, no táto konkrétna delovka bola výnimočná.

Pozornosti sa dostalo aj gólu ďalšej z našich reprezentačných legiend a držiteľovi kompletnej slovenskej medailovej zbierky. Miroslav Šatan bol v roku 2012 pri zisku nateraz posledného cenného kovu ústrednou postavou, na turnaji strelil štyri góly a z nich azda najdôležitejší bol víťazný zásah v semifinále proti Česku. "Rýchly a geniálny blafák" píše IIHF o zakončení nášho kapitána po výbornej prihrávke žabkou od Michala Handzuša.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora