Články z MS v hokeji - 14.08.2020 22:14

Lotyšom sa pre dianie v Bielorusku do spoločných MS už nechce

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv

Veľmi nervózne hľadia na aktuálnu spoločenskú a politickú situáciu v Bielorusku Lotyši. Tieto dve krajiny by totiž mali byť spoluorganizátormi svetového šampionátu 2021, ktorý odmietli prenechať Švajčiarom. Dnes by sa už k takejto ponuke možno postavili inak. Nedeľné prezidentské voľby napriek opačne naladenej verejnej mienke aj prieskumom opäť vyhral Alexander Lukašenko so ziskom vyše 80 percent hlasov. V krajine to rozpútalo vlnu nevôle, ktorá bola sprevádzaná masovými protestami v krajine, násilnosťami aj hromadným zatýkaním novinárov aj odporcov súčasného režimu.

Za týchto okolností si celkom prirodzene nevie Lotyšsko predstaviť otvorenú spoluprácu s Bielorusmi a veľkú dôveru, ktoré by si tieto susedné krajiny navzájom preukázali. "Už som požiadal ministerstvo školstva a vedy, ktoré je tiež zodpovedné za šport, aby kontaktovalo Medzinárodnú hokejovú federáciu s cieľom nájsť riešenie a odporúčania, ako môžeme čo najlepšie konať," povedal lotyšský premiér Arturs Krišjanis Karinš. Ten rozhodne nehodlá čakať na to, ako sa situácia vyvinie a dúfať. V hre sú obrovské peniaze a aj veľký turistický záujem, ktorý by už na prelome mája a júna budúceho roka koronavírus ovplyvňovať nemal.

Organizátor navyše potrebuje konať skôr ako jednotlivé hokejové zväzy, ktoré na MS majú štartovať. Vo vzduchu totiž už visí slovo "bojkot" a týkať sa to má najmä mužstiev zo severu Európy. Tie hovoria o nedostatočnej úrovni bezpečnosti v dejisku základnej skupiny A, ktorou má byť Minsk. Aj keby demonštrácie v uliciach utíchli, čo je do mája viac ako pravdepodobné, stále budú hroziť výpady politických fanatikov, ktorí veľkú pozornosť, situovanú do Bieloruska, využijú na prejavenie radikálneho postoja. Aj severania sú však s vyhláseniami zatiaľ opatrní a avizujú, že veria spoločnému riešeniu pod hlavičkou IIHF.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora