Články z MS v hokeji - 17.10.2020 12:31

Švédsky brankár z göteborského semifinále búral a nafúkal tri promile

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Koniec aktívnej kariéry bývalého hokejového brankára Tommyho Sala bol veľmi depresívny a náročný. V roku 1994 Švédsku vychytal v Lillehammeri olympijské zlato a o štyri roky neskôr bol aj pri zlate z majstrovstiev sveta. Ku doplneniu Triple Gold Clubu mu chýbal akurát triumf v NHL, v ktorej pobudol desať sezón a nastupoval za Edmonton Oilers a New York Islanders. Okrem toho bol veľkým obľúbencom fanúšikov národného tímu, chytal na ôsmich šampionátoch, vrátane domáceho v roku 2002, kedy po semifinálovej prehre so Slovenskom brali "tri korunky" bronz. Zlom však prišiel na olympiáde v Salt Lake City. Vo štvrťfinálovom zápase proti Bielorusku dostal tesne pred koncom mimoriadne lacný gól z nastrelenia zo stredného pásma a Švédi preto vypadli.

Salo ešte chytal päť rokov, no dostal sa už len na jednu reprezentačnú akciu. Sám priznal, že mal z tohto zlyhania ťažké depresívne stavy, dokonca zvažoval samovraždu. Napriek tomu sa v hokejovom prostredí pohyboval aj naďalej. Trénoval v nižších súťažiach a nejaký čas bol generálnym manažérom prvoligového Leksandu. Veľa úspechov však nepozbieral a v 49 rokoch to s jeho osobným životom vôbec nebolo ružové. Dostať sa dokonca môže za mreže, a to za šoférovanie v ťažkej opitosti. V tej mal nehodu, nikoho našťastie nezranil, no priznal sa a potvrdil, že dokonca aj počas jazdy požíval tvrdý alkohol.

Výsledok cesty nemohol byť iný. Viacerí svedkovia opísali jeho jazdu ako veľmi podozrivú, pomalú a kľučkoval medzi jednotlivými jazdnými pruhmi. Stopku mu vystavila bariéra oddeľujúca pruhy v jednotlivých smeroch a po kolízii zaspal. Tak ho našla privolaná polícia, ktorá ho podrobila dychovej skúške s hrozivým výsledkom 3,06 promile. Podobne ako u nás, aj Švédi na podobný prešľap hľadia ako na trestný čin a vinníkovi hrozia až dva roky väzenia.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora