Články z MS v hokeji - 03.11.2020 13:39

Podporu prisľúbila sovietska legenda. Rusi na MS do Minska pôjdu

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/sita

Hokejové MS 2021 sú stále veľmi diskutovanou témou. Nemôže za to ani tak koronavírus, ale skôr politická situácia v jednej z dvoch hostiteľských krajín. Znovuzvolenie Alexandra Lukašenka za bieloruského prezidenta vyvolalo masívne demonštrácie, ktoré neutíchajú už niekoľko týždňov. S obavami na to reagovali viaceré hokejové federácie, na čele s lotyšskou. Tá má byť spoluorganizátorom vrcholu sezóny a momentálne si nedokáže predstaviť, ako bude hráčom, fanúšikom aj realizačným tímom zaistená bezpečnosť v Minsku počas šestnásťdňového pobytu v meste. IIHF zatiaľ žiadne rozhodnutie k neistej situácii nevydala, no do protipólu sa už postavila Ruská federácia.

Ruskému hokeju šéfuje bývalý legendárny brankár Vladislav Tretiak a ten sľúbil Bielorusom podporu. Podľa jeho slov, Rusi bojkot svetového šampionátu nezvažujú, do dejiska sa vypravia a budú mať tie najvyššie ambície. Podobne ako Slovensko, Švédsko, Česká republika či Švajčiarsko, sú súčasťou "bieloruskej" základnej skupiny, ktorej dejiskom bude Minsk-Arena. "Podporujeme rozhodnutie IIHF o pridelení majstrovstiev sveta Minsku a Rige. Politiku neriešime, prvoradá je bezpečnosť hráčov. Pokiaľ bude zabezpečená, nemáme s tým žiadny problém," povedal trojnásobný olympijský víťaz a desaťnásobný majster sveta.


Keď sa na bieloruskej pôde hralo naposledy, Rusko vyhralo všetkých 10 svojich zápasov

Do roku 1991 štartovali Rusi s Bielorusmi na šampionátoch v spoločnej sovietskej reprezentácii. Dodnes majú tieto krajiny nadštandardné diplomatické vzťahy a podporné slová "zbornej" sa preto dali očakávať. "Bielorusko, ako organizátor má našu podporu. Plánujeme prísť na svetový šampionát a predstaviť sa v čo najlepšom svetle. Som si istý, že to bude šampionát zvládnutý na vysokej úrovni," povedal Tretiak poukazujúc na to, že Bielorusko organizovalo už Majstrovstvá sveta v roku 2014, zvládlo ich a Rusko navyše bralo zlato.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora