Články z MS v hokeji - 28.11.2020 12:19

Juniorské hokejové MS budú pískať výlučne Kanaďania

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/Twitter

Nie je to úplne play-off NHL ani olympijské finále, ale aj juniorský svetový šampionát býva pre rozhodcov po celom svete výrazným kariérnym posunom. V roku 2020 však od takýchto ambícií museli upustiť a celý turnaj, štartujúci 25. decembra práve slovenským večerným zápasom, bude mať zjednotený meter pískania. Celý ho totiž dostali pod svoju kontrolu domáci kanadskí arbitri. Len dvaja z nich boli pritom nominovaní aj na neuskutočnený seniorský šampionát vo Švajčiarsku.

Kým Majstrovstvá sveta 2020 mužov mali viesť hlavní rozhodcovia z desiatich rôznych krajín, IIHF podmienky pre ostro sledovaný vianočný turnaj poupravila. "Za bežných okolností by sme vybrali rozhodcov z mnohých rôznych krajín, ale každá do bubliny zapojená osoba naviac prináša zvýšené riziko," vysvetlil Danny Kurmann, ktorý má na starosti práve túto oblasť. Fanúšikovia sú už teraz zvedaví na spôsob vedenia zápasov a aj úroveň pískania. Z nominovaných pánov, len Oliver Gouin pískal najaktuálnejší uskutočnený šampionát mužov, ktorého dejiskom bolo Slovensko. Vo Švajčiarsku ho mal doplniť Alexandre Garon. Pripočítať možno ešte Michaela Campbella a Frasera Lawrencea, ktorí pískali MS dvadsaťročných aj minulý rok a doplnení sú radom medzinárodne neskúsených kolegov.

Na pochybnosti však zatiaľ priestor nie je. Kanada je stále kolískou hokeja a v rozpätí od desiatich nižších juniorských líg, cez CHL až po National Hockey League je vytvorený dostatočný priestor na to, aby sa vyformovali veľmi kvalitní rozhodcovia. Teraz je na samotných reprezentáciách, aby sa s nastavenými podmienkami vyrovnali. Jeden kanadský či americký rozhodca býva zväčša doplnený európskym kolegom, pričom na najaktuálnejších dvoch šampionátoch, 4 z 10 slovenských zápasov viedla rýdzo európska dvojica.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora