Články z MS v hokeji - 28.12.2020 13:22

MS v hokeji opäť na Slovensku? Možno už nabudúci rok!

Tomáš Horváth Autor: Tomáš Horváth | Zdroj: Huste.tv/Watson.ch/Youtube

Hokejový ošiaľ spôsobený juniorskými reprezentantmi na Slovensku osviežila ďalšia zaujímavá informácia. Tentokrát sa však netýka našich mladíkov, ale priamo A-tímu. V roku 2020 sa totiž kvôli koronavírusu Majstrovstvá sveta A-kategórie nekonali, avšak v tom budúcom na programe sú. Organizovať ich od 21. mája do 6. júna má Lotyšsko a Bielorusko, no to možno spolovice nebude možné.

Politická situácia v Bielorusku totiž nie je taká, aká by s blížiacou sa organizáciou veľkého podujatia mala byť. Prezident IIHF René Fasel sa v aktuálnych dňoch zotavuje z nákazy koronavírusom a následne plánuje vycestovať za bieloruským prezidentom Alexandrom Lukašenkom. Spoločne by mali diskutovať o možnosti zorganizovať šampionát v roku 2021. Podľa informácii, ktoré poskytol portál watson.ch, je IIHF pripravená Majstrovstvá sveta organizovať bez účasti divákov či dokonca v bubline. Tej by sa však hokejová federácia rada vyhla, pričom riešením by mohlo byť zaočkovanie všetkých zúčastnených v dostatočnom predstihu. Okrem tohto problému však ľudia okolo Reného Fasela riešia aj samotné dejisko.

Ak by sa nepodarilo turnaj zorganizovať tak, ako je to plánované, teda spolovice v Bielorusku, v hre sú ďalšie možnosti. Jednou z nich by mohol byť variant usporiadať celý šampionát v Lotyšsku. V neprospech tejto možnosti však hrá fakt, že v Rige je len jedna veľká aréna. Vzhľadom na to je tento návrh pomerne nepravdepodobný. Hovorilo sa tiež o možnosti presunúť časť turnaja do Škandinávie, no Fínsko má organizovať MS v roku 2022 a Švédsko s Dánskom zase v 2025. Pre slovenských fanúšikov je však najzaujímavejší variant ten tretí. Do úvahy totiž prichádzajú Praha a Bratislava ako alternatíva, ak by to v Minsku nebolo možné. Česko ale plánuje šampionát organizovať v roku 2024, čím sa otvára šanca pre bratislavský Zimný štadión Ondreja Nepelu.

Zatiaľ síce ide len o špekulácie, ktoré podliehajú množstvu rokovaní a dohôd medzi vysoko postavenými osobami, no šanca na organizáciu Majstrovstiev sveta 2021 existuje. V súvislosti s posledným šampionátom, ktorý sa na Slovensku konal, vznikli pripomienky na veľkosti a kapacity našich najväčších hál. To by však v prípade neúčasti fanúšikov nemusel byť kľúčový problém. René Fasel ale tvrdí, že IIHF potrebuje čo najväčšie arény v prípade, že by bolo umožnené sprístupniť zápasy aspoň pre časť hľadiska. Definitíva o organizácii MS by mala padnúť začiatkom budúceho roka po stretnutí Fasela s Lukašenkom.

Tomáš Horváth

Tomáš Horváth

Viac článkov od autora