Články z MS v hokeji - 05.01.2021 08:13

Fínsko v semifinále obrat nedokonalo, Rusi si ani neškrtli

redakcia Autor: redakcia | Zdroj: huste.tv/Twitter

Finále hokejového šampionátu dvadsaťročných bude mať po troch rokoch opäť kanadsko-americké zloženie. Oba severoamerické výbery vo svojom semifinálovom vystúpení potvrdili úlohu favorita a v Edmontone sa môžu tešiť na to, že proti sebe nastúpia v poslednom zápase podujatia. Kanaďania pritom vyhrali aj svoj šiesty turnajový zápas v riadnej hracej dobe a Rusi im narobili pramalé problémy. Američania síce padli v prvom skupinovom zápase, no potom päťkrát vyhrali.

Duel Ruska s Kanadou bol reprízou minuloročného juniorského finále a sľuboval parádny hokej. V prvej polovici stretnutia sa však oň starali výlučne zverenci Andreho Tourignyho. Tí súperovi dovolili minimum streleckých pokusov a v 25. minúte viedli už 4:0. "Zborná" sa chcela odraziť od obratu spred desiatich rokov, kedy proti Kanaďanom piatimi gólmi zmazala trojgólové manko, no k tomuto scenáru sa ani nepriblížila. Naopak, pri dlhom trojminútovom pokuse o hru bez brankára inkasovala aj piaty raz. Kanada zdolala Rusov 5:0, gólmi to zariadil Alex Newhook, Connor McMichael, Cole Perfetti, Brenden Schneider a Dylan Cozens. Hoci európsky tím v konečnom súčte štatistiku striel skorigoval do vyrovnanejšej formy, prehral zaslúžene. Výsledné skóre je však preň trochu kruté.

Fíni vo štvrťfinále dokázali zdolať Švédov vďaka tomu, že svoj výkon parádne vystupňovali a nezachytený úvod boli schopní napraviť. Na to sa museli spoliehať aj proti Spojeným štátom. Na inkasovaný gól z 13. minúty bleskovo odpovedali, no v prostrednej časti hry inkasovali ďalšie dva. Alexovi Turcotteovi, Johnovi Farinaccimu a Matthewovi Boldymu z opačnej strany kontroval len presilovkovým gólom Kasper Simontaival. V záverečnej tretine však na gólmana Spencera Knighta letelo až sedemnásť pukov a Fínsko naznačilo, že zvládne aj druhý obrat vo vyraďovacích bojoch. Druhý zápasový gól Simontaivala a druhý turnajový Roniho Hirvonena dali výsledku vyrovnanú podobu. S blížiacou sa sirénou však padol rozhodujúci úder do bránky Európanov. Arthur Kaliyev zariadil, že Spojené štáty americké vyhrali nad Fínskom 4:3 a zahrajú si svoje tretie finále za ostatných päť rokov.

Takýmito gólmi Spojené štáty presviedčali, že to bude ich presvedčivá záležitosť. Nakoniec duel rozhodovali až 76 sekúnd pred koncom.

Kanaďania s určitosťou získajú svoj 33. cenný kov na majstrovstvách sveta tejto vekovej kategórie a budú sa usilovať o to, aby šlo o devätnáste zlato. USA svoju medailovú zbierku zvýšia na cifru 13, pričom majstrami sveta môžu byť piaty raz. Na finále dôjde v stredajších skorých ranných hodinách (03:30), duel o bronz sa hrá už dnes večer (23:30). Rusko pritom ostalo bez cenného kovu od roku 2011 jediný raz, Fíni za rovnaké obdobie brali medailu len trikrát.