Články z MS v hokeji - 11.01.2021 22:24

Lotyši MS s Bieloruskom nechcú, Lukašenko hlási pripravenosť a stabilitu

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/sita

Štyri mesiace pred plánovaným začiatkom Majstrovstiev sveta v hokeji to ešte vyzerá na ťažký diplomatický boj medzi Lotyšskom, Bieloruskom a IIHF. Pobaltská krajina totiž vydala stanovisko ku spoluorganizácii šampionátu s Bieloruskom a vyslovila rázne "nie". Lotyši nepovažujú situáciu po znovuzvolení Alexandra Lukašenka za prezidenta za bezpečnú a žiadajú Medzinárodnú hokejovú federáciu, aby prehodnotila svoj postoj. Rene Fasel sa preto stretol s Lukašenkom a situáciu spolu riešili. Pôvodne avizovaný hostiteľ podujatia však trvá na tom, že je schopný, pripravený a všetko zvládne.

Demonštranti dávajú naďalej o sebe vedieť a hlásia, že výsledky volieb boli zmanipulované. Prítomnosť hokejovej elity, množstvo televíznych štábov a veľkú celosvetovú pozornosť v krajine by preto mohli zneužiť na to, aby akciu narušili a upútali na problém väčšiu pozornosť. Pre uväznenie niekoľkých odporcov a športovcov je navyše prezident suspendovaný Medzinárodným olympijským výborom a dôvodov na odobranie turnaja Minsku je zdanlivo viac ako dosť. IIHF k tomuto kroku zatiaľ nepristupuje, hoci sa tým sama pripravuje o drahocenný čas. Ten by využila Riga na to, aby sa stala jediným hostiteľom alebo iné mesto na to, aby jej pomohlo.

Pri obhajobe pôsobil Alexander Lukašenko veľmi sebavedome. Povedal, že situácia v krajine nie je taká vážna, ako sa západné médiá snažia predostrieť. Dokonca je to lepšie ako v USA, kde demonštranti útočia na vládne budovy. Ponúkol dokonca, že Bielorusi sú schopní turnaj zorganizovať sami, pokiaľ budú z lotyšskej strany pretrvávať obavy. Hokejoví priaznivci by pritom vraj rozhodne neľutovali a šlo by o najlepší hokejový turnaj v histórii. Švédi či Fíni pritom už vopred avizovali, že svoju cestu do Minsku seriózne zvážia a možno pre tento rok vrchol hokejovej sezóny vynechajú.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora