Články z MS v hokeji - 20.01.2021 12:59

Dostane nás mimo hry "céčková" krajina? Podáva pomocnú ruku Lotyšom

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Bielorusko prišlo o možnosť spoluorganozivať tohtoročné hokejové majstrovstvá sveta a teraz je potrebné čím skôr nájsť nového hostiteľa turnaja. Slovenskému fanúšikovi sa celkom mohli pozdávať špekulácie Reného Fasela, ktorý hovorí o Bratislave a Dánsku ako o dvoch najpravdepodobnejších možnostiach. Slovenský zväz ľadového hokeja tvrdí, že oficiálne rokovania s IIHF zatiaľ neprebehli a najnovšie sa zdá, že ani prebehnúť nemusia. Polovicu turnaja je naďalej odhodlané zorganizovať Lotyšsko a pomocnú ruku mu podáva susedná Litva.

Litovské ministerstvo vzdelania, vedy a športu tvrdí, že sa na krajinu môžu Lotyši spoľahnúť, sú k dispozícii a majú aj dostatok finančných prostriedkov na zvládnutie tejto veľkej výzvy. Zmysel to dáva aj logisticky, keďže vzdialenosť medzi Rigou a Vilniusom je len 300 kilometrov, kým do Kodane respektíve Bratislavy je vzdialenosť trojnásobná respektíve viac ako štvornásobná. Otázne však môže byť hokejové zázemie v krajine. Tamojší národný tím je súčasťou až tretej najvyššej výkonnostnej divízie majstrovstiev sveta. Do tej vypadol v roku 2019, pričom len rok predtým po ôsmich rokoch postúpil nahor.


Na majstrovstvách sveta 2019 1A divízie Litovčania zdolali Kórejskú republiku, ale tri body na záchranu nestačili. V poslednom zápase proti Slovinsku potrebovala aspoň bod, no prehrala 0:9.

23. krajina aktuálneho hokejového svetového renkingu v minulosti už hokejové majstrovstvá sveta organizovala a šlo o turnaje nižších divízií. Zimné štadióny však rozhodne sú využiteľné aj pre elitu tohto športu. K dispozícii je takmer deväťtisícová Avia Solutions Group Arena vo Vilniuse alebo multifunkčná Žalgiris Arena v Kaunase, ktorá má kapacitu viac ako 13 tisíc miest a je domovským stánkom úspešného basketbalového mužstva. Slovensko a Dánsko však naďalej ostávajú v hre ako alternatívy a verdikt by mal padnúť do troch týždňov. Štvrtá možnosť, Lotyšsko ako jediný organizátor MS, je údajne nepravdepodobná. Náhle a rapídne by sa tým zvýšili náklady na turnaj, navyše krajina momentálne disponuje len jednou halou, spĺňajúcou parametre IIHF.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora