Články z MS v hokeji - 01.02.2021 13:53

IIHF sa vyplatila poistka. MS 2020 vo Švajčiarsku boli mimoriadne ziskové, aj keď sa pre pandémiu vôbec neuskutočnili

Tomáš Magáth Autor: Tomáš Magáth | Zdroj: sita/huste.tv

Na máj 2020 naplánované hokejové majstrovstvá sveta boli ziskové napriek tomu, že sa pre pandémiu koronavírusu vôbec neuskutočnili. Šampionát mali hostiť švajčiarske mestá Lausanne a Zürich. Ako informoval švajčiarsky denník Le Matin, organizátorom a Medzinárodnej hokejovej federácii (IIHF) sa podarilo dostať do plusu aj zásluhou výhodnej poistky, ktorú uzavreli pre prípad, že nebude možné organizovať hokejový šampionát. V tomto prípade MS vykázali zisk na úrovni 13,4 milióna švajčiarskych frankov, čo je v prepočte približne 12,4 milióna eur. Deliť si ho budú IIHF a Švajčiarska hokejová federácia. Ak by sa MS konali bez obmedzení, organizátori predpokladali zisk na úrovni 3,5 milióna CHF (3,24 milióna eur).

Podľa Le Matin ide o druhý najziskovejší hokejový šampión v histórii, len o malý zlomok viac mali zarobiť viac Fíni na MS 2003. Švajčiari organizovali hokejové MS aj v roku 2009, vtedy predstavoval čistý zisk len 3,1 milióna CHF, čiže necelých 2,9 milióna eur.

Podľa webu Watson.ch uvedená poistka stála približne 350-tisíc švajčiarskych frankov, teda necelých 324-tisíc eur. "Mohutný zisk získali organizátori napriek tomu, že nemuseli tvrdo pracovať na organizácii šampionátu. Naposledy takýto zisk bez práce bol ešte v biblických časoch, keď Ježiš Kristus nakŕmil 5000 hladujúcich, aj keď mal iba päť chlebov a dve ryby," napísal Klaus Zaugg z uvedeného webu. Pripomenul tiež, že IIHF uzavrela poistku ešte v roku 2013 na desať rokov bez možnosti vypovedania.

Tomáš Magáth

Tomáš Magáth

Viac článkov od autora