Články z MS v hokeji - 05.02.2021 22:02

Pieseň, ktorá dostáva Rusov do varu, má byť ich šampionátovou "hymnou"

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/sita

Ruských hokejistov čakajú hokejové majstrovstvá sveta, na ktorých nebudú štartovať pod vlastnou štátnou vlajkou, ich reprezentačné dresy nebudú mať oficiálnu národnú podobu a po víťazstve im nezahrá hymna. Očakávať však možno, že sa zmobilizujú tradične silný tím a pôjdu za vylepšením svojej bronzovej pozície spred dvoch rokov. Pred časom sa tamojšia hokejová federácia začala zaujímať o to, či by hymna nemohla byť nahradená tradičnou piesňou a mužstvo by sa po úspešnom vystúpení nepobralo v tichosti do šatne bez patričnej "odmeny". Medzinárodný olympijský výbor na takúto možnosť prikývol a počíta s ňou aj IIHF. Krajina 27násobných majstrov sveta si vybrala a chce, aby jej hrala "Kaťuša".

Reč je o sovietskej vojnovej piesni z 30. rokov 20. storočia. Jej slová však mimoriadne rušivé nie sú a ide o dievčinu, ktorá smúti za svojím priateľom, ktorý musel narukovať do armády a je otázne, či sa s ním ešte niekedy bude môcť stretnúť. Pieseň sa v krajine teší obrovskej popularite, nechýba na žiadnych oslavách Víťazstva nad fašizmom a v upravenej verzii zvykla hrať hokejistom aj po strelenom góle. Pre fanúšikov sú jej tóny podobným "spúšťačom", ako "Macejko" pre tých slovenských. Okamžite sú na nohách, vzduchom vejú ruské vlajky a priaznivci ju nôtia z plného hrdla.


V Pchjongčangu po finále síce oficiálne znela olympijská hymna, ale spievala sa ruská

Informáciu priniesol známy ruský web Championat.ru, ktorý sa odvoláva na dôveryhodný zdroj z prostredia hokejovej federácie. Novinári píšu o tom, že technické detaily, verzia a prevedenie sa ešte do začiatku turnaja doladia, no princíp bude veľmi podobný ako na Olympijských hrách 2018. Vtedy však štátnu hymnu nahradila hymna olympijská. Pokiaľ sa tento "experiment" uchytí, fungovať by tak mohli aj ostatné ruské reprezentácie. Počas rokov 2020 a 2021 nemôže výber z tejto krajiny štartovať ako reprezentácia a v januári si to vyskúšali aj hádzanári, ktorí figurovali pod názvom "Ruská hádzanárska federácia".

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora