Články z MS v hokeji - 05.03.2021 17:29

Lake Placid sa dočká monumentu k Zázraku na ľade

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/sita
Zázrak na ľade

22. februára si hokejová verejnosť pripomenula štyridsiate výročie od jedného z najslávnejších zápasov v histórii tohto športu. Olympijský Zázrak na ľade v Lake Placid a turnajový triumf americkej omladiny patrí medzi najznámejšie príbehy a mená ako Jim Craig, Mike Eruzione či Mark Johnson vďaka nemu vstúpili do histórie. Vtedajšie dejisko olympiády teraz oznámilo, že v blízkosti hokejového štadióna bude postavená socha, pripomínajúca tento úspech.

Autorom sochy bude Robert Eccleston a očakáva sa, že realizácia projektu potrvá tri roky. Momentálne prebieha fáza zberu finančných prostriedkov. "Cítime, že tento neuveriteľný športový okamih aj ako príklad tímovej práce, si zaslúži svoj vlastný pamätník," povedala médiám Katie Millionová ako jedna z iniciátoriek monumentu. Tá práve v Lake Placid žije a pri vstupe do Herb Brooks Areny má stále zimomriavky. Hala bola pomenovaná práve po trénerovi, ktorý v roku 1980 Američanov doviedol ku zlatu.

Súčasťou hrdinského príbehu, ktorý neušiel ani americkej športovej kinematografii, boli aj československí hokejisti. Tí v pozícii favorita americkým mladíkom v skupine podľahli 3:7, USA si podelili body so Švédmi po remíze 2:2 a vo finálovej skupine senzačne zbierali ďalšie skalpy. Po víťazstve 4:3 nad Sovietskym Zväzom, zdolali Fínsko 4:2 a po dvadsiatich rokoch oslavovali hokejové olympijské zlato.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora