Články z MS v hokeji - 04.05.2021 08:28

Šampionát pre českú osemnástku ukončili dva dvojciferné debakle

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Hokejové majstrovstvá sveta osemnásťročných sa tento rok hrajú bez účasti našich reprezentantov, ktorí sa budú snažiť medzi elitu prebiť cez 1A divíziu. Turnaj v Spojených štátoch amerických sa pomaly chýli ku koncu a ako to pri konfrontáciách tejto vekovej kategórie býva, k videniu boli aj poriadne gólové divočiny. Až štyrikrát sa zrodila "desiatka" a odniesli si ju aj hokejové veľmoci ako Švédsko či Česká republika. Naši susedia dokonca utŕžili debakel vo svojich posledných dvoch zápasoch a s turnajom sa im tak lúčilo veľmi zle.

V základnej skupine B Česko za seba odsunulo len Nemcov a hoci dotiahlo do predĺženia aj duel s USA, na lepšiu ako štvrtú pozíciu to nestačilo. Krutú facku mu na konci skupinovej fázy pripravili Rusi, ktorí boli v boji o prvú priečku a súpera rozniesli výsledkom 11:1. Po prvej časti hry bol pritom rozdiel len trojgólový, po štyridsiatich minútach "zborná" viedla o päť gólov. Viackrát na MS sa však Čechom ukázala tretia tretina ako problémová a v nej sa favorit rozstrieľal naplno.

Zverenci Jakuba Petra tak mali dva dni na to, aby sa z výprasku otriasli a pripravili sa na štvrťfinálovú konfrontáciu s Kanadou. "Javorové listy" boli suverénom skupiny A, v štyroch dueloch nastrieľali 28 gólov a v podobnom duchu sa pustili aj do Česka. Štatistika striel 34-32 pritom nevypovedá o extrémnej hernej prevahe, no kým Benjamin Gaudreau, pôsobiaci v OHL, udržal svoju úspešnosť nad 90 percentami, mladoboleslavský Oliver Šatný mal len 76-percentnú úspešnosť a skoro striedaný Tomáš Suchánek z Třinca dokonca len 40. Kanada vyhrala 10:3, svoje zásahy rozdelila 4:2:4 a tešiť sa môže na očakávanú semifinálovú fázu. Na medailu pritom čaká od roku 2015 a jej suchoty natiahol aj neuskutočnený ročník 2020.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora