Články z MS v hokeji - 19.05.2021 19:12

Niektorí hokejisti majú pred sebou pätnáste či šestnáste MS

redakcia Autor: redakcia | Zdroj: huste.tv/youtube

Blížiace sa hokejové majstrovstvá sveta sú opisované ako turnaj, na ktorom sa ukážu viacerí mladí a menej skúsení hokejisti, čo by mohlo byť cítiť aj na kvalite jednotlivých zápasov. Zároveň sa však v Rige predstavia viaceré notoricky známe mená, ktoré počet svojich šampionátových štartov zrejme už aj prestali riešiť. Pre porovnanie, Slovenská republika štartuje v elitnej kategórii majstrovstiev sveta 25. raz. V najbližších dňoch pritom na klziskách uvidíme mužov, ktorí sa púšťajú do svojho pätnásteho či šestnásteho vrcholu sezóny. Pomenovanie legenda či ikona národného mužstva je pri týchto chlapoch zrejme už nepostačujúcim prívlastkom.

Novinári upozorňujú najmä na trojicu Jonas Holös, Mörten Madsen a Andres Ambühl. Tí v súčte štartovali už na 43 majstrovstvách sveta, pričom každý z nich má na konte dvojciferný počet takýchto absolvovaných podujatí. Pripočítať k tomu možno aj olympijské štarty v Turíne, Vancouveri, Soči či Pchjongčangu a na svete je počet reprezentačných štartov, aký nedostaneme ani pri súčte niektorých kompletných výberov. A to nepreháňame. Švajčiar Ambühl odohral za národný tím 107 duelov. Súčet celej tohtoročnej zostavy Kanady vychádza na 27. Odchovanec a kapitán Davosu sa chystá na svoje šestnáste majstrovstvá, pričom seniorský šampionátový debut zažil v roku 2004 v Českej republike. To je rok narodenia Juraja Slafkovského či Šimona Nemca z našej reprezentácie.


Z tria Holös-Madsen-Ambühl má medailu len Švajčiar, a to striebro z MS 2013

Svoj pätnásty svetový šampionát si môže odškrtnúť nórsky obranca Jonas Holös, ktorého kariéra stále nie je v úpadku a v uplynulej sezóne patril medzi kľúčové postavy zadných radov švédskeho Linköpingu. Riga je preňho magickým miestom, pretože práve tu sa jeho veľké reprezentačné účinkovanie začalo a na MS 2006 odohral svoj prvý šampionátový zápas v najcennejšom drese. Tento rok by mohol prekonať magickú stovku štartov. Podobne na tom je aj dánska legenda Morten Madsen, ktorý má pred sebou turnaj s poradovým číslom 15 a rovnako sa blíži ku stovke odohraých zápasov. Na jej tohtoročné pokorenie by však potreboval, aby Dáni hrali finále alebo zápas o bronz. Aj jeho reprezentačná cesta pritom začala práve v lotyšskom hlavnom meste pred pätnástimi rokmi.