Články z MS v hokeji - 25.05.2021 15:16

Riga odpálila politickú kauzu. Bieloruskú vlajku vymenila za revolučnú

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/Twitter

Dejiskom prebiehajúcich majstrovstiev sveta v hokeji malo byť popri Lotyšsku aj Bielorusko. IIHF však pre politické nepokoje v krajine Bielorusom organizáciu v januári odobrala a zdalo sa, že je to dnes už hotová a vychladnutá vec. Na Pobaltí sa však rozhodli ešte trochu oleja do ohňa priliať a rozpútali veľký rozruch. Pred zimnými štadiónmi vejú vlajky všetkých šestnástich účastníkov šampionátu a primátor Rigy rozhodol, že bieloruskú nahradí. Zelený a červený pás nahradil bielo-červenou verziou.

Tú si počas protestov proti režimu Alexandra Lukašenka privlastnil protestujúci dav a inak ide o historickú verziu, ktorá sa využívala do roku 1995. Martinš Stakis svoje rozhodnutie vysvetľuje ako politický protest proti pretrvávajúcim nedemokratickým podmienkam v krajine, ktoré najnovšie reprezentuje situácia politického oponenta Ramana Prataseviča, ktorému bolo zamedzené v odlete, následne ho zatkli a teraz mu hrozí trest smrti.


Bielorusi sa v pondelok koncentrovali na hokejové povinnosti a Českú republiku dostali do predĺženia

Celkovo počas bieloruských protestov skončilo v putách 34 tisíc ľudí a susedia z Litvy aj Lotyšska na to viackrát diplomaticky reagovali. Hokejový protest je ďalšou odozvou tohto druhu. "Spoločne s ostatnými sme vztýčili vlajku slobodného Bieloruska. Túto vlajku mi zverili bieloruskí utečenci. Vlajka režimu, oddaného terorizmu, do Rigy nepatrí," napísal Stakis na Twitter.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora