Články z MS v hokeji - 29.05.2021 11:41

Nočná mora z Kolína, ale pripomeňme si radšej Ostravu

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube

Väčšinou to tak býva, že sa fanúšikovi do pamäte hlbšie vryje negatívna spomienka ako vydarený zápas. Tak tomu pravdepodobne je aj v prípade Dánska, nášho piateho súpera na tohtoročných majstrovstvách sveta. S tým sme v nedávnej histórii zohrali mnohé šampionátové zápasy, stal sa tak trochu našim osudovým osemfinálovým súperom, ale uštedril nám aj kvalitný debakel. Ten bol odplatou za ešte výraznejšia naše víťazstvo na začiatku milénia.

Dánska reprezentácia nás odprevádzala z majstrovstiev sveta 2011 aj 2019, hoci v oboch prípadoch sama nepostúpila. V prvom prípade pri rozlúčke Pavla Demitru náš tím vyhral 4:1, v druhom za výrazného prispenia odchádzajúceho Ladislava Nagya sme vyhrali 2:1 po samostatných nájazdoch. Najaktuálnejšie štyri merania síl na majstrovstvách sveta ponúkli tesný a vyrovnaný duel, čo už neplatilo o roku 2010.

V nemeckom Kolíne nás dánsky tím deklasoval 6:0, čo bola jedna z najvyšších prehier, akú sme v novodobej histórii na vrcholnom podujatí utŕžili. Šlo o prvý duel osemfinálovej fázy, z ktorej Dáni postúpili medzi najlepšiu osmičku, kým Slováci obsadili posledné miesto. Kolín bol akousi odplatou za duel v Ostrave 2004, ktorý naša reprezentácia vyhrala ešte výraznejšie. Za gólového prispenia Demitru, Stümpela, Šatana, Cháru, Lintnera, Gáboríka a Pavlikovského sme vyhrali 8:0. Osemfinálovú skupinu sme ovládli, kým Dánsko skončilo posledné.

Šampionát v Českej republike nemal ďaleko k tomu, aby naši hokejisti rozšírili medailovú zbierku. Po ôsmich dueloch boli nezdolaní, zvládli aj štvrťfinále proti Švajčiarom, no následne nestačili na Kanadu a v boji o bronz prehrali samostatné nájazdy proti Američanom. Štvrťfinálová a s ňou aj medailová nádej žije aj v Rige. Vysoká prehra so Švajčiarmi môže mrzieť, no proti Rusku sme zase získali tri body, s ktorými sa úplne nepočítalo. Vo vyrovnanej skupine A však môže matematicky postúpiť ešte ktorýkoľvek z osmičky tímov a zo spodnej polovice tabuľky sa očakáva výpad Čechov aj Švédov.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora