Články z MS v hokeji - 01.06.2021 15:08

Švédska prehra spravila z českej reprezentácie unikát

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/youtube
Šimon Hrubec

Švédski hokejisti obsadia na tohtoročných majstrovstvách sveta svoju najhoršiu pozíciu od roku 1937. To sa na turnaji vo Veľkej Británii umiestnili na deviatej priečke. Odvtedy vždy prenikli do elitnej osmičky, optimálne brali aj cenný kov. Nič na tom nezmenila ani transformácia šampionátového formátu, ktorý sa začal hrať skupinovou fázou, pôvodne vo štvorčlenných skupinách, potom v osemčlenných. Ani za týchto okolnosti Švédi nikdy nechýbali vo štvrťfinále, až prišla Riga.

Zverenci trénera Johana Garpenlöva v konečnom dôsledku stlačili pod seba Dánov, no vyššie v definitívnom poradí okrem kvarteta mužstiev zo skupiny A môže skončiť aj Kazachstan, Nemecko alebo Lotyšsko. Keďže Švédi pretrhli svoju šnúru postupov do vyraďovacích bojov, existuje už len jediný národný tím, ktorý od zavedenia skupinovej a vyraďovacej fázy vždy hral play-off. A spraví tak aj tento rok - Česká republika. Fíni takúto sériu nikdy neťahali, keďže medzi elitu šampionátového kolotoča naskakovali neskôr. Kanada pokazila rok 1998, kedy sa zo skupiny šlo priamo do semifinálovej fázy a "javorové listy" sa medzi najlepšie kvarteto nezmestili a Američania si dokonca pamätajú aj boje o záchranu.

Čechom tento "unikát" pomáha zabezpečiť aj fakt, že sa začali na svetovom šampionáte ako samostatná krajina objavovať až v polovici 90. rokov. Nič to však nemení na fakte, že ani raz nechýbali v play-off, či už šlo o štvrťfinále alebo semifinále. Zároveň pritom držia nezvyčajnú štatistiku. Na medailu totiž čakajú od roku 2012 a odvtedy majú až raritne stabilnú výkonnosť s umiestnením na štvrtom až siedmom mieste.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora