Články z MS v hokeji - 03.06.2021 10:04

Američania našu cestu vyraďovačkou raz začali, raz skončili

redakcia Autor: redakcia | Zdroj: huste.tv

Slovenskí hokejisti sa chystajú na svoje jedenáste vyraďovacie boje v ére samostatnosti a zároveň sa tešia z prieniku do štvrťfinále po ôsmich rokoch. S nádychom optimizmu možno povedať, že pod Craigom Ramsayom hrá náš tím atraktívnejší hokej, jeho výsledky majú zlepšujúcu sa tendenciu a hoci nám pred dvomi rokmi na domácom ľade na postup nestačilo ani 11 bodov, teraz bola šťastena k nám naklonenejšia. Slovensko obsadilo v skupine A štvrté miesto a narazí tak na víťaza susednej B-skupiny. Tým sú trochu nečakane Američania a pôjde o trinásty šampionátový vzájomný zápas týchto krajín.

Hoci s výberom USA možno nemáme vypracovanú na počutie takú rivalitu, ako s Rusmi, Čechmi či ťažko poraziteľnými Fínmi, konfrontujeme sa relatívne často. Najaktuálnejší duel je z najaktuálnejšieho šampionátu, keď naša reprezentácia na domácom ľade vyhrala 4:1. Práve Američania sa však umiestnili tesne nad "červenou čiarou" a nás do ďalšej fázy nepustili.

Pamätnejšie duely sa hrali v rokoch 2000 a 2004. V prvom prípade boli Spojené štáty slovenským štvrťfinálovým súperom a situácia bola totožná s tou tohtoročnou. Zámorský tím vyhral osemfinálovú skupinu, kým v tej vedľajšej šli Slováci ďalej zo štvrtej priečky. Zrodilo sa však prekvapenie, Slovensko vyhralo 4:1 a svoju púť v Petrohrade dotiahlo ku striebru. O štyri roky neskôr v Ostrave prišla americká odplata v priamom boji o medailu. Zápas o tretie miesto dospel do nájazdovej drámy, v ktorej zachovali pevnejšie nervy vtedajší zverenci Petra Lavioletta.


Prvenstvo vo svojej skupine si Američania zaistili tuhým bojom s Talianskom

Tohtoročný šampionát je zvláštny, každý môže zdolať každého a Spojené štáty americké po zverejnení nominácie nepatrili medzi ašpirantov na cenný kov. Stále sa javia ako priechodný tím a mnohí našinci dokonca tvrdili, že severoamerické tímy môžu byť slabšie ako lepšie vyzerajúce európske výbery. Teraz je možnosť zdokumentovať to na ľadovej ploche. Faktom však je, že Američania turnaj začali tesnou prehrou s Fínmi a následne šesťkrát brali plný bodový zisk. Výborný dojem zanechali výhrou 5:1 nad Kanadou a aspoň dvojgólovým rozdielom vyriešili aj súperov, ktorí mohli ich tabuľkové pozície teoreticky ohroziť - Nemecko, Kazachstan a Lotyšsko. Náš tím hrá vo vyraďovacích bojoch 11. raz. V prvej osmičke síce skončil ešte v ďalších dvoch prípadoch, no v 90. rokoch mali MS iný formát a pavúk sa vyrábal až pre semifinále. V rovnej polovici doterajších prípadov sme pritom prešli do semifinále a štyrikrát sme brali medailu.