Články z MS v hokeji - 03.06.2021 21:46

Tri drámy, jedna jasná záležitosť. Kvarteto semifinalistov známe

redakcia Autor: redakcia | Zdroj: huste.tv/youtube

Poznáme najlepšie štyri tímy tohtoročných majstrovstiev sveta alebo možno skôr kvarteto výberov, ktoré sa s danými podmienkami vysporiadali najlepšie a svoju úlohu zvládajú zatiaľ veľmi dobre. V posledný hrací deň si na rižských klziskách zahrajú Spojené štáty americké, Nemecko, Fínsko a Kanada. Už vopred známym faktom bolo, že v semifinále uvidíme minimálne jedno mužstvo, ktoré sa v najaktuálnejšom vydaní renkingu IIHF nenachádza v elitnej šestke. Švajčiari si totiž druhým miestom v základnej skupine vytvorili sľubnú pôdu na boj o svoju dvanástu medailu, no nakoniec o ňu hrať nebudú, keďže prehajdákali dvojgólový náskok. Vo večernom programe padalo gólov menej ako v popoludňajšom. Fínom stačil jediný, Kanaďania si vystačili s dvomi.

Prvým semifinalistom sa stali hokejisti USA, ktorí na hlavnej ľadovej ploche dominantne prevýšili Slovákov a pripravili nám tak najvyššiu štvrťfinálovú prehru v histórii. Výsledok ako 1:6 sa síce vo vyraďovacích bojoch občas zrodí, no my sme verili, že zverenci Craiga Ramsayho favorita duelu potrápia o čosi viac. Našim jediným strelcom bol Peter Cehlárik, ktorý turnaj uzavrel s bilanciou 5+6 a priebežne je tak najproduktívnejším hráčom. Nášho Adama Húsku prekonali štyria rôzni strelci. Colin Blackwell a Conor Garland svoje konto obohatili dvomi zásahmi, Brian Boyle a Alexander Chmelevski skórovali raz.

Súbežne s naším štvrťfinálovým zápasom prebiehala veľká švajčiarsko-nemecká dráma. "Helvéti" zvládli skupinovú fázu lepšie a podľa viacerých odhadov pritom skupina A bola kvalitatívne silnejšia ako tá vedľajšia. Nemecko síce malo streleckú prevahu, no v závere druhej tretiny prehrávalo gólmi Ramona Untersandera a Fabrica Herzoga. Potom však sami prelomili čaro skúseného Leonarda Genoniho, ktorého najprv prekonal Tom Künhackl a v poslednej zápasovej minúte s prázdnou bránkou aj Leon Gawänke. Predĺženie postupujúceho neurčilo, samostatné nájazdy už museli. Gól strelili len traja zakončovatelia, ale kúsok Marcela Noebelsa nemal obdoby. Opora berlínskych Eisbären vykúzlila Forsbergov blafák, ktorým rozhodla o nemeckom víťazstve 3:2.

Fínsko-českej konfrontácii od úvodu náboj nechýbal, ale góly áno. Fíni síce prvý raz oslavovali už v rámci prvej tretiny, ale poodrážaný puk rozhodcovia po dlhom prezeraní videa za bránkovou čiarou Šimona Hrubca nenašli. Regulárne to padlo až Jeremu Innalovi v 33. minúte. Disciplinované defenzívy na oboch stranách a minimum nedovolených zákrokov veľmi dlho naznačovali, že by mohlo ísť o jediný zápasový zásah. Česko na svojho súpera za tri tretiny vyslalo v súčte 28 streleckých pokusov, z ktorých Jussi Olkinuora ani raz neinkasoval a famózne zákroky kopil najmä v samom závere. "Suomi" dostali počas skupinovej fázy druhý najnižší počet gólov spomedzi všetkých mužstiev, pevné zadné rady osvedčili aj vo štvrťfinále a vyhrali futbalovým skóre 1:0.

Kanada nezačala tento šampionát vôbec dobre a nejeden by ju už odpísal. Potom však prišla výhra nad Fínskom v poslednom skupinovom zápase, s ňou postup do štvrťfinále a právo konfrontovať sa s víťazom skupiny A. Súboj gigantov medzi 27 a 26násobným majstrom sveta našiel víťaza v predĺžení. Podobne ako súbežný večerný zápas, aj v tomto prípade sa na prvého strelca čakalo dlho. V druhej polovici druhej tretiny sa trafil Jevgenij Timkin, ktorý patrí medzi veľmi sviatočných strelcov a jeho šampionátová nominácia bola menším prekvapením. Rusko, oficiálne Ruský olympijský výbor, však náskok stratil a Kanaďania vyrovnali využitím jednej z troch ponúknutých presilových hier. Zaslúžil sa o to Adam Henrique z Anaheimu Ducks. Šampionátový debutant Sergej Bobrovskij kryl 22 kanadských striel, čo nestačilo. V tretej minúte predĺženia ho totiž prekonal Andrew Mangiapane a Kanaďania tak aj v takomto improvizovanom výbere zabojujú o cenné kovy.