Články z MS v hokeji - 04.06.2021 12:01

Pozitíva prevládajú, o rok opäť veríme

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: huste.tv/Instagram
Craig Ramsay

Hokejová reprezentácia Slovenska sa vracia z Rigy a môže mať pritom vztýčenú hlavu. V jej ôsmich šampionátových vystúpeniach sa nájdu viaceré nedostatky a negatíva, ale aj pozitívne aspekty. Postup do štvrťfinále zapríčiní, že naši fanúšikovia budú môcť na najbližší šampionát hľadieť opäť o čosi optimistickejšie. Tešiť sa tak možno na turnaje, pri ktorých by mohol byť cenný kov predsa o čosi bližšie ako vypadnutie z elitnej kategórie a spôsobil to tím s vekovým priemerom 24,7 roka.

Čo rozhodne na pochvalu nie je, je počet strelených gólov na tohtoročných MS. Spomedzi postupujúcich mužstiev Slováci strelili najnižší počet gólov a v tejto štatistike sa pred nich dostali dokonca aj celky, ktorým postup unikol. 18 gólov v ôsmich zápasoch, priemer 2,3 na duel. Zásah si pritom pripísali jedenásti rôzni muži, ale hneď o osem kúskov sa postaral náš elitný útok.

Pokiaľ Slovensko na majstrovstvách sveta dosiahlo tímový úspech, zväčša za tým boli vynikajúce výkony brankára. Tento post sa dlhodobo ako problémový v našom tíme nejaví a okrem tria nominovaných do úvahy stále pripadal Tomek, Rybár či Godla. V úvode šampionátu sa nám však zranil Branislav Konrád a dvojica Adam Húska - Július Hudáček končila s úspešnosťou 85,5 a 87,4 percenta. Slovensko inkasovalo 22 gólov, čo je po Taliansku, Británii a Bielorusku štvrté najvyššie číslo.

S vysokým počtom inkasovaných gólov súvisí aj fakt, že ako jediný štvrťfinalista sme na turnaji utŕžili viac výpraskov. A ak duely s Českom a USA neboli debaklami, tak aspoň vysokými prehrami určite. Aj Nemecko prehralo trikrát, Kanada dokonca štyrikrát. Nie však pri šiestich, siedmich alebo ôsmich inkasovaných góloch. Jeden výprask síce dostalo aj Švajčiarsko (0:7 od Švédov), ale ten odčinilo. Slovensko namiesto toho prehralo až trikrát rozdielom minimálne piatich gólov. Pri všetkých slovenských víťazstvách sme strelili prvý gól a ani raz sme neprehrávali. Akonáhle však súper odskočil na dvojgólový rozdiel, naša hra sa do veľkej miery rozpadla.

Šampionát v Rige však absolvoval najmladší tím v histórii Slovenska a pred turnajom bolo treba striktne rozlišovať, či to po jeho konci budeme brať ako výhovorku alebo pozitívny fakt. Ak by sme obsadili šieste či siedme miesto skupiny, bola by to zúfalá výhovorka - "deviaty rok po sebe bez štvrťfinále, ale tentoraz s tímom, od ktorého sa to ani neočakávalo". Našťastie, tento scenár sa nenaplnil. Omladený tím zdolal Rusov, potrápil Švédov a trikrát zvládol úlohu favorita. Väčšina tímu má ešte desať či pätnásť kariérnych rokov pred sebou a my preto máme dôvod veriť im.

V našej športovej mentalite je to, že nám viac vyhovuje pozícia outsidera. Ak máme tvoriť a dominovať, vznikajú problémy. Chvályhodné však je, že tím Craiga Ramsayho nestratil ani bod na súperoch, ktorých papierovo mal zdolať (Bielorusko, Veľká Británia a Dánsko), naviac k tomu pridal aj menej očakávané body proti Rusom. Zvládanie pozície favorita a vysporiadanie sa s očakávaniami je ďalším veľkým pozitívom, ktoré si na našom tíme všímame. Kritik by síce možno chcel vyššie víťazstvá nad Britmi aj Dánmi, ale tomu dávame do pozornosti fakt, že Dánsko vyhralo nad Švédskom a remizovalo s Českom, zatiaľ čo napríklad Bielorusi bodovali s Českom aj Švédskom.

Naša reprezentácia už absolvovala pár turnajov, do ktorých povolala to najlepšie, čo máme k dispozícii. Na domácich majstrovstvách v rokoch 2011 ani 2019 to nebolo nič platné a silný tím neprenikol do vyraďovacích bojov. Tento rok sme spoznali viaceré nové mená, pri ktorých veríme v sľubnú kariéru. Veľká pozornosť bola venovaná ročníku 2004, ale okrem toho sme mali v akcii viacerých hráčov tesne po dovŕšení dvadsiatky, čo je stále perspektívny hokejový vek. Liška, Kelemen, Sukeľ či Roman rozhodne majú na to, aby siahali po tridsaťbodovej méte v popredných súťažiach starého kontinentu a medzičasom dávajú o sebe vedieť aj Buček, Krivošík, Regenda či Hrehorčák.

Že väčšinu našich gólov zariadilo zopár útočníkov, netreba brať ako výlučné negatívum. Tak to občas v hokeji býva a hviezdy zo švédskej ligy či fínskej ligy cestovali do Lotyšska s veľkou zodpovednosťou na svojich ramenách a obrovským tlakom na svoju osobu. Cehlárik aj Hrivík patria po štvrťfinále medzi 25 najproduktívnejších hráčov na MS, Cehlárik spoločne s Pospíšilom sú medzi šestnástimi najlepšími strelcami. Opory sa so svojou úlohu vysporiadali, pričom ešte nemajú ani tridsať rokov. Pravdou je, že pri našich vysokých prehrách si toho veľa nevypracovali ani oni. Na strane druhej, nikoho sme nedeklasovali a ich štatistiky sú tak dielom súvislejších výkonov vo viacerých zápasoch.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa Hockey Slovakia (@hockeyslovakia)

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora