Články z MS v hokeji - 06.06.2021 11:01

Kanada túži po odplate, s Fínskom si dá finálové repete

redakcia Autor: redakcia | Zdroj: huste.tv/youtube

Finále hokejových majstrovstiev sveta bude v znamení kanadskej túžby po odplate. Stretáva sa totiž Fínsko a Kanada, čo je identická finálová dvojica ako na poslednom šampionáte. Na bratislavskom ľade sa vtedy tešili "Suomi", ktorí vyhrali 3:1 a lepší dojem zanechávajú aj na tohtoročnom turnaji. V skupinovej časti síce nečakane podľahli Kazachstanu, no svojich zvyšných osem duelov dotiahli do víťazného konca. Poradili si aj s Kanadou, pre ktorú mal získaný bod za remízu v riadnej hracej dobe postupovú hodnotu. Napriek štvrtej skupinovej priečke si Kanaďania vo štvrťfinále poradili s Rusmi a v semifinále zvládli severoamerické derby.

Zverenci Gerarda Gallanta tak majú hneď dva dôvody, prečo Fínov chcieť poraziť. Tímu sa pred turnajom veľké šance nedávali a ani v skupinovej časti nepôsobil tak, že by si prišiel po cenný kov. Mohla však za to najmä nezohranosť, keďže sa partia stretla prvý raz na letisku a do zápasového programu skočila bez prípravných zápasov. Fínsko vyhralo najaktuálnejšie štyri šampionátové zápasy proti tomuto súperovi a kľúčom ku zachovaniu tejto série bude zachovanie pevných zadných radov. Za deväť zápasov dostal tím Jukku Jalonena len 11 gólov a uhájil dve čisté kontá. Kanadský tím strieľa viac gólov, no zároveň viac inkasuje.

Posledný hrací deň nám zároveň zodpovie otázky v individuálnych štatistikách. Tabuľke strelcov naďalej senzačne kraľuje Brit Liam Kirk spoločne s Kanaďanom Andrewom Mangiapanem. Obaja strelili po sedem gólov a zosadiť ich ešte teoreticky môže Adam Henrique či Connor Garland. Obaja by však na samostatnú prvú priečku potrebovali hetrik v zápase o zlatú respektíve bronzovú medailu. Kanadskému bodovaniu majstrovstiev kraľuje kanadské duo Connor Brown - Andrew Mangiapane, ktorých ešte stíhajú už spomenutí útočníci z Ameriky respektíve Kanady, Garland a Henrique. Najlepším brankárom v Rige je zatiaľ Fín Jussi Olkinuora s 95,27-percentnou úspešnosťou a na krk mu dýcha bezmála 95-percentný Američan Cal Petersen.