Články z MS v hokeji - 13.06.2021 12:39

O takéto hokejové medaily sa bude hrať o rok vo Fínsku

redakcia Autor: redakcia | Zdroj: huste.tv/Twitter

Len minulú nedeľu sa hralo finále hokejových MS 2021 a hokejisti sa už teraz môžu tešiť na cenné kovy, o ktoré sa bude hrať budúci rok v Helsinkách a Tampere. K nim však samozrejme vedie ešte dlhá cesta, kompletná klubová sezóna, po nej potenciálna reprezentačná pozvánka a následne potreba zvládnuť desať šampionátových zápasov. Naša reprezentácia pritom už vie, že v základnej skupine narazí na Kanadu, Rusko, Nemecko, Švajčiarsko, Dánsko, Kazachstan a Taliansko. Medailistom na krk zavesia dielo Pauliho Maronena, ktorý vyhral súťaž v konkurencii viac ako sedemdesiatich projektov. Porota ocenila najmä konkrétne odkazy na hokej či mesto.

Všetky súťažné návrhy boli zbierané v januári tohto kalendárneho roka, nechýbali medzi nimi dizajny zo Slovenska, Česka, ale aj Estónska, Nového Zélandu či Indonézie. Víťazný fínsky dizajn na svojej jednej strane zobrazuje Reck Arenu v Tampere, ktorá bude počas svetového šampionátu hlavnou halou. Z opačnej strany je vyobrazený hokejista. Nemá pritom typický okrúhly tvar, ale základnom je šesťuholník, z ktorého po bokoch vychádzajú výčnelky. Obzvlášť cenené bolo vyobrazenie haly v Tampere, kde sa hrá šampionát po devätnástich rokoch, no to bol dejiskom ešte iný mestský štadión.

Fínsko sa pritom ako organizátor hokejových majstrovstiev sveta hlási už ôsmy raz. Premiérovo sa turnaj v krajine tisícich jazier hral v roku 1965 a ovládol ho Sovietsky zväz pred československými hokejistami. Rovnaké obsadenie na najvyšších dvoch priečkach bolo aj na ďalších dvoch majstrovstvách, ktoré sa konali na tejto pôde. V aktuálnom miléniu Fíni hostili majstrovstvá 2003 a boli spoluorganizátorom tých v roku 2012. V oboch prípadoch slovenská reprezentácia cenný kov ukoristila a celkom oprávnene si preto bude brúsiť zuby aj na tento nový dizajn.