Články z NHL - 12.08.2019 18:45

Prečo klesá záujem klubov NHL o mladých Čechov a Slovákov?

Zdroj: sita, huste.tv

Záujem klubov zámorskej NHL o slovenských alebo českých hokejistov v ostatných rokoch klesá. Prejavuje sa to znižujúcim sa počtom hráčov v tímoch profiligy, ale aj menším množstvom draftovaných mladíkov. Za ostatných desať rokov prešlo draftom 29 Slovákov, ale iba osmička z nich má na konte odohraný duel v NHL a len jediný z okteta prišiel na rad v prvom kole (Marko Daňo, pozn.). V prípade Čechov sú počty síce vyššie, ale oproti minulosti taktiež klesajú. Skaut Detroitu Red Wings Vladimír Havlůj má na dôvod tohto trendu jasnú odpoveď.

"Jednoducho im chýba výkonnosť," povedal na úvod rozhovoru pre agentúru SITA český odborník, ktorý sa venuje skautingu 28 rokov. Na nedávnom Hlinka Gretzky Cupe v Piešťanoch sledoval mladé talenty vhodné pre organizáciu "červených krídel" a jeho pozornosti neušli ani výkony slovenskej reprezentácie do 18 rokov. "Slováci nemajú oproti Čechom lepšie mužstvo, ale bojujú a snažia sa. Po kvalitných zápasoch na turnaji však odídu do klubov alebo do zahraničia, kde je obrovská konkurencia a nie každý ten stres unesie. Ja však hovorím, že ak sa chce niekto presadiť v zámorí, musí tam odísť. Ak chceš hrať vo Švédsku, musíš si ísť za tým. Ak chceš hrať na Slovensku a zostať na tejto úrovni, tak zostaň," pokračoval Havlůj.

Európsky skaut Detroitu uviedol aj niekoľko príkladov hráčov, ktorí museli v boji o svetlejšiu budúcnosť odísť z rodnej krajiny, aby sa neskôr presadili do NHL. "Ak by David Pastrňák zostal v Česku, nepresadí sa. Kúpil ho Třinec, ale nedal mu priestor medzi mužmi a musel odísť do Švédska. Problém v Česku je to, že nedokážeme preniesť hráčov z juniorského do seniorského hokeja. Chlapci nedostávajú šancu a odchádzajú. Ak by nebol v Brne Martin Erat, ktorý povedal, že chce hrať s Martinom Nečasom, tak by ten chlapec nastupoval vo štvrtej formácii. Rovnako nedostával priestor ani Filip Hronek. Otec ho musel voziť do iného mesta, inak by skončil s hokejom. Neskôr však Hradec Králové zistil, že má v kádri draftovaného hráča do NHL, a tak si ho chcel nechať. Príkladov je viacero. V Česku sa hovorí, že mladí hráči nastupujú v extralige, ale, bohužiaľ, iba sedia," opisoval.

Na Slovensku je v súčasnosti problémom vychovať hráčov, ktorí by sa ocitli už v prvom kole draftu NHL. Naopak, v Nemecku vyprodukovali od roku 2014 už troch takýchto hokejistov - Leona Draisaitla, Dominika Bokka a najnovšie Moritza Seidera, ktorý zamieril práve do Red Wings. Navyše, v júni 2020 sa k tejto trojici s najväčšou pravdepodobnosťou pridá Tim Stützle. "Bohužiaľ, v Nemecku je momentálne trend, že ponúkajú zaujímavejších hráčov ako na Slovensku alebo v Česku. Moritza Seidera som sledoval už asi štyri roky, pretože hral dlho za starších. Spočiatku sa mi nepáčilo jeho korčuľovanie, ale zlepšil ho. Mám filozofiu, že každý hráč musí byť niečim výnimočný, aby dokázal potiahnuť mužstvo. Ak má všetky atribúty v jednej rovine, tak väčšinou skončí na farme a nedostane sa do prvého tímu. Zo slovenských alebo českých hráčov uspeli v Detroite napr. Jiří Hudler alebo Tomáš Tatar. Prvý mal skvelý cit pre hru a šikovné ruky, druhý naopak výborný ťah na bránku," vysvetľoval Havlůj.

Vybrať si spomedzi mladých hokejistov toho, ktorý sa presadí do NHL, nie je jednoduché. Niektorí vynikajú talentom, ale nezvládnu prechod k seniorom. Ďalší naopak nevyčnievajú, ale bojovnosťou a chcením sa dostanú do povedomia klubov NHL. Naviac, ak je niekto skutočne výnimočný, na drafte ho chce každý. Cesta k hráčovi, ktorý dokáže pozitívne ovplyvniť výsledok celej organizácie, je preto kľukatá a nevyspytateľná. "Nikdy si nie som istý, či som si vybral správneho hráča. Moja práca sa ukáže približne za tri roky, ak ide o hráča z prvého kola. Pri hľadaní talentov máme taký postup, že chceme vidieť najprv všetkých hráčov z mojich oblastí. V prvej selekcii si vyberieme približne 40 hráčov v Európe a potom sa na nich chodíme pozerať. Na samotnom drafte si vyberieme už len zlomok z nich. V poslednom prípade boli na drafte traja hráči z mojej oblasti pôsobnosti," dodal pre agentúru SITA dlhoročný skaut Detroitu.