Články z NHL - 14.08.2019 08:17

Zaujímavé porovnanie: Crosby voči Gretzkemu zhruba polovičný

Zdroj: huste.tv/youtube

Keď v roku 2005 prenikol Sidney Crosby do NHL, ozývali sa veľmi optimistické hlasy, že Kanada aj samotná súťaž našli druhého Wayna Gretzkeho. O desať rokov neskôr sa podobné vyhlásenia zopakovali aj pri Connorovi McDavidovi, hoci väčšina individuálnych rekordov legendy je dnes už absolútne neprekonateľná. Napriek všetkému, Crosby pred týždňom dovŕšil okrúhlu tridsiatku, pred sebou má už pätnástu sezónu v profilige, a to je míľnik, pri ktorom sa dá aspoň čiastočne zanalyzovať, čo v doterajšej kariére dosiahol.

Veci sa detailne venoval oficiálny web ligy a už prvotný pohľad pritom pre hviezdu Pittsburghu nevyzerá optimisticky. V doterajších takmer osemsto zápasov nazbieral 1 027 bodov. V histórii by sme pritom našli až jedenásť hokejistov, ktorí mali v tridsiatich rokoch na konte vyšší počet, nehovoriac o samotnom Gretzkom, ktorý bol v Crosbyho rokoch už na 1 979 kanadských bodoch. Lepšie si počínal napríklad aj Jaromír Jágr (1 158). Faktom však je, že prvá desiatka tejto štatistiky poväčšine zbierala svoje góly a asistencie v minulom storočí, kedy sa skóre menilo výrazne častejšie, defenzívy sa mimoriadne nečinili a brankári si o dnes bežných piatich čistých kontách za sezónu mohli nechať akurát snívať a deväťdesiatpercentná úspešnosť zásahov garantovala miesto medzi špičkou v danom roku.

Zmeny pravidiel a iné faktory ovplyvňujúce produktivitu hráčov sa NHL v tejto analýze rozhodli odignorovať a koncentrovali sa na bodové priemery, ktoré mali vo svojich érach Gretzky, Lemieux, Jágr či Crosby a zároveň odčítali body nazbierané v oslabeniach a presilovkách. Kým v 80. a 90. rokoch hralo mužstvo podľa oficiálnych čísel priemerne 366 presiloviek za sezónu, v nedávno skončenom ročníku je to zhruba 240. Pri prepočtoch zohľadňujúcich éru sa Crosby skutočne posúva medzi vybranú spoločnosť a po Gretzkom a Jágrovi je na treťom mieste. "The One" má pritom výrazný náskok pred zvyšnými dvomi prenasledovateľmi. Odčítanie presilovkových gólov však pozíciu súčasného centra Penguins opäť pokazí. Analytici takto priradili Gretzkemu 1 440 bodov, Jágrovi 1 040, Crosbymu 989 a Lemieuxovi 854.

Pokiaľ sa teda nebudeme sústrediť len na absolútneho kráľa individuálnych štatistík, Sidney Crosby sa skutočne nachádza v elitnej spoločnosti hráčov, ktorí bodovali pravidelnosťou, aká vstúpi do histórie. Na svojom konte má navyše už tri Stanley Cupy, čo v tridsiatke nie je maličkosť, dvakrát bral olympijské zlato a pridal k tomu aj titul majstra sveta. Vitrínu individuálnych ocenení mu navyše dopĺňa aj Hart Trophy či Art Ross Trophy. Ktovie však, ako bude toto porovnanie vyznievať o pár rokov už aj so spomenutým Connorom McDavidom. Ten v niektorých ohľadoch "Sida" prerastá, je o desať rokov mladší a už tretiu sezónu má na konte vyšší počet kanadských bodov.