Články z NHL - 06.09.2019 12:40

Vedenie profiligy a zástupcov hráčov čaká debata o kolektívnej zmluve

Zdroj: sita

Vedenie zámorskej hokejovej NHL a čelní zástupcovia hráčskej asociácie NHLPA si v piatok sadnú v New Yorku za spoločný stôl a budú diskutovať o možnostiach v súvislosti s kolektívnou dohodou. Hráči majú prostredníctvom NHLPA čas do 15. septembra rozhodnúť, či súčasná zmluva stratí platnosť v septembri 2022. Rovnako aj majitelia klubov majú možnosť vybrať si pokračovanie spolupráce pod aktuálnymi pravidlami alebo otvoriť rokovania o nových.

Predchádzajúce rokovania o novej kolektívnej zmluve sa poriadne naťahovali a viedli až ku skráteniu sezóny 2012/2013. K dohode o novej forme spolupráce došlo až v úvode januára 2013 a skrátená základná časť profiligy sa začala 19. januára 2013. V minulosti sa pre debaty o kolektívnej zmluve neuskutočnil napríklad ročník 2004/2005.

Podľa komisára NHL Garyho Bettmana by prípadné otvorenie kolektívnej dohody neznamenalo náročné rokovania podobné z úvodu sezóne 2012/2013, pretože ani jedna zo strán neavizuje zásadnejšie zmeny. "Výkonnému riaditeľovi NHLPA Donaldovi Fehrovi som povedal, že sme plne k dispozícii na otvorenú debatu," ozrejmil Bettman.

Podľa zástupcu hráčov Jonathana Toewsa z klubu Chicago Blackhawks skupina približne 700 hokejistov je blízko k tomu, aby dospela k dohode o najzávažnejších otázkach, ktoré potrebuje vyriešiť. Aktuálne nie sú žiadne indície, ako hráči naložia zo zostávajúcim časom do 15. septembra. "Aby sme otvorili kolektívnu zmluvu, všetci musia pochopiť, čo všetko to so sebou prinesie. Teraz preberáme jednotlivé návrhy a uvidíme, ako to všetko dopadne," informoval Toews.

Tagy: hokej NHL