Články z NHL - 21.09.2019 16:30

Ochranná mriežka? Ani keby mi mali druhý raz zlomiť sánku

Zdroj: huste.tv/Twitter

Zavedenie povinného ochranného štítu na prilbách bolo v Európe veľkou témou pred ôsmimi rokmi a mnohí hokejisti k tomu pristupovali len veľmi neochotne. Na rozdiel od NHL však v rámci IIHF táto novinka skutočne vstúpila do pravidiel a chtiac-nechtiac sa hráči museli prispôsobiť. Ochranná mriežka je však ešte o výrazný krok ďalej a tú s radosťou hráči zhodia ihneď po dovŕšení osemnásteho roku života.

Narúša periférne videnie a podľa niektorých mužov je detská alebo ženská. Podobného názoru je aj Vince Dunn, obranca St. Louis Blues. V minuloročnom play-off inkasoval veľmi bolestivý zásah pukom do tváre, utrpel zlomeninu sánky a pre nápravu musel absolvovať hneď štyri operácie. Do úst mu navyše pribudlo päť umelých zubov, no vo finálovej sérii proti Bostonu sa i tak vrátil do akcie.

Vedenie Blues mu vrelo odporúčalo, aby si na helmu nechal upevniť viac ochranných prvkov, ideálne mriežku. "Radšej by som dostal ďalší zásah pukom do tváre," rázne odpovedal Kanaďan. O spomienku sa podelil s uznávaným hokejovým novinárom Jeremym Rutherfordom, ktorý ho aj preto označuje za jedného z najtvrdších chlapov v profilige alebo aspoň za jedného z najväčších psychopatov. Z momentu zranenia si veľa detailov pritom nepamätá: "Bol to jeden z tých štrašidelných momentov. Videl som, ako mi z úst vyteká množstvo krvi a od tej chvíle sú spomienky rozmazané," Napriek tomu bol o devätnásť dní neskôr opäť svojmu tímu k dispozícii.